Akumulatorowe klucze udarowe – poradnik przed zakupem

0
959

W wielu sytuacjach wybór klucza udarowego zasilanego na akumulator to wybór optymalny. Dotyczy to między innymi tych osób, które poszukują kluczy do odkręcania śrub w kołach samochodowych. Wówczas, urządzenie zasilane akumulatorem będzie nie tylko wygodne w użyciu, ale również pomocne w wykonywaniu obowiązków. Poniżej podpowiadamy – kiedy i dlaczego warto wybrać klucz udarowy zasilany na akumulator oraz jakie będą tego korzyści.

Klucz udarowy – kiedy i dla kogo?

Klucze udarowe to elektronarzędzia zaliczane do kategorii ogólnie pojętych wiertarek. Służą przede wszystkim do wkręcania oraz odkręcania śrub i nakrętek. Zastępują pod tym względem pracę naszych mięśni – pozwalają na dokładniejsze dociśnięcie elementów metalowych do przykręcanej powierzchni. Szczególnie często znajdują zastosowanie w zakładach wulkanizacyjnych, gdzie poddaje się opony.

Wyróżniamy kilka typów kluczy udarowych, różniących się między innymi sposobem zasilania. Znajdziemy urządzenia zasilane energią elektryczną oraz na akumulator. Te pierwsze znajdują zastosowanie głównie w przydomowych warsztatach. Do korzystania z nich nie potrzebujemy dodatkowo sprężarki.

Klucze na akumulator nie wymagają dostępu do prądu z sieci, co czyni je urządzeniami mobilnymi. Możemy zabrać ja na zewnątrz, poza teren warsztatu i swobodnie wykonywać prace na świeżym powietrzu. Na przykład – przy samochodzie zaparkowanym przed warsztatem.

Akumulatorowe klucze udarowe – jak kupować, by trafić?

Akumulator stanowi najważniejszy element w budowie tych urządzeń. Ma on duży wpływ na siłę, z jaką pracują, w tym samym – na ich przydatność do wykonywania zamierzonych prac. W starszych modelach kluczy na akumulator, stosowano rozwiązania niklowo-wodorkowe, obecnie nieco przestarzałe. Zastąpiły je akumulatory litowo-jonowe, które są również bardziej przyjazne środowisku.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj obudowy danego klucza. Ma ona duży wpływ na komfort korzystania z narzędzia. Szczególnie warte polecenia są klucze, których profil ma kształt T. Są stabilne, dobrze leżą w dłoni oraz nie wyślizgują się z niej nawet podczas najbardziej intensywnej pracy.

Jeśli zależy ci na komforcie pracy z danym narzędziem, warto również upewnić się co do jego rękojeści. Powinna być nie tylko wyprofilowana w sposób antypoślizgowy, ale również wyścielona materiałem przeciwdziałającym wyślizgiwaniu się narzędzia.

Akumulatorowe klucze udarowe są niestety cięższe niż odpowiedniki przeznaczone do podpinania do sieci. Charakteryzują się również większym rozmiarem. Oczywiście – wynika to z samej obecności akumulatora.

Klucz na akumulator – dodatkowe informacje

Zakup dobrej jakości akumulatorowego klucza udarowego to wydatek rzędu od 500 do nawet ponad 3 tysięcy złotych. Jeśli zależy ci, by kupowane urządzenie było żywotne, warto zainwestować w specjalny futerał do jego przechowywania. Będzie chronił urządzenie przed szkodliwym działaniem wilgoci i pyłków.

Ponadto, warto upewnić się jaki jest moment obrotowy interesującego nas urządzenia oraz potencjalny zakres regulacji jego pracy. Często, kupujemy klucze w zestawie z nakrętkami, w przypadku ich nieobecności – konieczne będzie uzupełnienie zakupu o te właśnie elementy. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ