Odkurzacz automatyczny – czym kierować się przy wyborze?

0
73
Odkurzacz automatyczny

Życie w nieustannym biegu wiąże się często z brakiem czasu na wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak sprzątanie czy zmywanie. Dlatego też wciąż poszukujemy rozwiązań, dzięki którym czynności te będziemy wykonywać szybciej i prościej albo robić je będą za nas inne urządzenia. Jeśli nie starcza nam czasu na codzienne odkurzanie podłóg i dywanów, warto zainwestować w odkurzacz automatyczny. Co będzie miało znaczenie w przypadku jego kupna?

Czym jest odkurzacz automatyczny?

Odkurzacz automatyczny, zwany też często robotem sprzątającym, to urządzenie, którego zadaniem jest czyszczenie powierzchni, takich jak podłogi czy dywany. Jego największą zaletą jest brak konieczności ingerencji użytkownika. Odkurzacz przy pierwszym uruchomieniu tworzy plan całego mieszkania. Następnie sam jeździ i odkurza wyznaczone pomieszczenia, a w przypadku słabej baterii wraca do stacji ładującej, by następnie znów kontynuować odkurzanie. Urządzenie to nie wymaga zasilania przewodowego – posiada wbudowany akumulator. Dzięki licznym czujnikom, a niejednokrotnie także wbudowanej kamerze, mapuje całą przestrzeń mieszkania, a następnie porusza się po wyznaczonym terenie, omijając różne przeszkody. Najlepsze roboty sprzątające posiadają także stacje czyszczące, dzięki którym nie musimy ręcznie opróżniać pojemnika na kurz.

Jaki robot sprzątający wybrać?

Zanim zakupimy sprzęt, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejsza z nich będzie oczywiście moc. Im wyższa, tym oczywiście efektywniejsze będzie odkurzanie. Trudno liczyć na moc, którą zapewniają nam standardowe odkurzacze, jednak dzięki nowym technologiom, stosowanych w urządzeniach, możemy spodziewać się świetnych efektów. Przykładem może być marka Samsung – odkurzacz automatyczny Jet Bot AI+ dzięki wielocyklonowej strukturze Jet Cyclone oferuje nieprzerwaną moc ssącą oraz dokładność czyszczenia niemal przez cały cykl sprzątania.

Równie istotnym czynnikiem jest bateria. To w głównej mierze od niej zależy, jak dużą powierzchnię będzie mógł odkurzyć robot za jednym razem oraz jak często będzie musiał się ładować. 60 minut na jednym naładowaniu to obecnie minimum, jakie powinien nam oferować robot sprzątający. W domach czy mieszkaniach z większą ilością pomieszczeń lepiej postawić na akumulator, który wytrzyma nawet 90 minut nieprzerwanej pracy. Prócz czasu działania ważny będzie również czas naładowania baterii do pełna. Samsung odkurzacz automatyczny potrzebuje na to zaledwie 3,5 godziny.

Jak już wspomnieliśmy, odkurzacze automatyczne mapują teren, by następnie móc dokładnie wyczyścić określoną powierzchnię i ominąć przeszkody. Podstawą będą więc odpowiednie czujniki. Najlepsze roboty sprzątające, takie jak Jet Bot AI+, korzystają nie tylko z kamery 3D, ale także z zaawansowanego sensora LiDAR, który dokładnie skanuje pomieszczenie za pomocą wiązek laserowych*. Dzięki temu może precyzyjniej wyznaczać i optymalizować trasę.

Oczywiście to tylko jedne z ważniejszych parametrów. Dla wielu osób istotny będzie również system filtracji, stacja czyszcząca czy chociażby rodzaj zastosowanych szczotek. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki robot sprzątający wybrać rozważ model Jet Bot marki Samsung.


Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

* Skanuje 360° na obszarze 6 metrów przy 10 obrotach na sekundę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ