Jak wybrać kabel sieciowy? Garść praktycznych porad

0
684
Jak wybrać kabel sieciowy

Bez dostępu do sprawnie funkcjonującej sieci, wiele miejsc i placówek nie nadawałoby się do funkcjonowania. Dotyczy to choćby zakładów pracy, biur, uczelni wyższych, a także wielu innych miejsc uzależnionych od wymiany informacji przez internet. By mieć pewność, że cały układ działa maksymalnie sprawnie i nie jest narażony na awarie, należy wybierać odpowiednie systemy okablowania sieciowego. Poniżej przyglądamy się dostępnym i polecanym kablom sieciowym z bliska, skupiając się na ich najważniejszych cechach użytkowych. Podpowiadamy jak powinna wyglądać konstrukcja kabla sieciowego, jakie powłoki powinny go ochraniać oraz jakie modele warto wybierać do swoich instalacji. 

Kable sieciowe – nie tylko do komputera 

Popularność wykorzystania kabli sieciowych wzrasta z każdym rokiem. Z pewnością, wynika to z rosnącego zainteresowania technologią VOD, coraz częstszego posiadania własnej serwerowni, bądź też potrzeby dostępu do superszybkiego internetu. Kable sieciowe mogą łączyć z sobą komputer, router, telewizor, serwer NAS, konsolę do gier, a także inne wybrane urządzenia podłączane do internetu. Kabel sieciowy jest niekiedy mylony z kablem telefonicznym, od którego różni się konstrukcją warstw wewnętrznych oraz zastosowanymi końcówkami. 

Kable sieciowe warto wybierać pod kątem potrzeb i budowy konkretnego typu sieci, w obrębie której będą funkcjonować. Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj użytej końcówki, która może być typu A lub typu B. Różnią się kolejnością ułożenia pinów. Jeśli w danym kablu występują końcówki o identycznej budowie, wówczas mamy do czynienia z kablem prostym. Jeśli końcówki są odmienne (typu A i typu B) wówczas masz do czynienia z kablem krosowanym. Pierwszy z nich nadaje się do łączenia między innymi komputerów z routerem. Drugi wykorzystasz do połączenia dwóch komputerów. 

Rodzaje dostępnych kabli sieciowych 

Podstawowym kryterium podziału kabli sieciowych jest ekranowanie. Wpływa ono na odporność przewodu na zakłócenia, powodowane między innymi przez obecność innych kabli w pobliżu lub przez silnie oddziałujące pole magnetyczne. Przewody sieciowe dzielimy więc na: UTP, FTP oraz STP-S/FTP. Pierwsze z nich posiadają skrętkę nieekranowaną i są zdecydowanie najtańszą opcją spośród wszystkich dostępnych. Kable typu FTP są całkowicie ekranowane przy użyciu folii. Ostatnie z wymienionych to tak zwane „shielded twisted pair”, czyli kable ekranowane całościowo, a także w odniesieniu do poszczególnych żyłek. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. 

Ponadto kable sieciowe mogą różnić się kategorią użytkową, określoną zgodnie z europejskimi normami. Od kategorii zależeć będzie przepustowość danego kabla oraz jakość połączenia. W kategorii 5e znajdują się kable o przepustowości do 100 Mb na sekundę. Kategoria 6 obejmuje kable o przepustowości do 1000 Mb na sekundę. Kolejne dwie kategorie – 6a oraz 7 – oferują przepustowość na poziomie: 10 Gb, przy różnych częstotliwościach. W kategorii 8 znajdują się natomiast przewody o przepustowości do 40 Gb na sekundę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ