Rodzaje kostki brukowej – 5 podstawowych kryteriów klasyfikacji

0
417
Rodzaje kostki brukowej - 5 podstawowych kryteriów klasyfikacji

W poszukiwaniu nowych pomysłów na aranżację przydomowych przestrzeni producenci kostki brukowej stale wprowadzają na rynek nowsze, bardziej oryginalne produkty. Pozwalają one na realizację unikalnych projektów. Różnorodność dostępnych kostek brukowych sprawia, że ​​łatwo się zagubić. Dlatego też, zanim wybierzesz konkretny rodzaj kostki brukowej dla swojej posesji, dowiedz się, jakie rodzaje wyróżniamy. Możemy je sklasyfikować według 5 najważniejszych kryteriów.

Kształt i rozmiar

Najczęściej spotykanym kształtem kostki w przestrzeniach publicznych jest klepsydra. Jednak oprócz niej w ofercie producenta Jadar możemy spotkać kwadraty, prostokąty i trapezy. Kolekcje LUX oraz PRO charakteryzują się kostką o różnych rozmiarach.

Dzięki różnorodności kształtów i rozmiarów możemy projektować niesamowite mozaiki, które tworzą niepowtarzalną ozdobę podjazdów i ścieżek.

Materiał

Kostka brukowa najczęściej wykonana jest z betonu, który jest łatwo dostępnym i niedrogim materiałem. Jego największymi zaletami są:

  • duża wytrzymałość niezależna od warunków pogodowych,
  • możliwość nadania wyrobom dowolnego kształtu, koloru oraz struktury.

Kamień naturalny jest rzadziej używanym materiałem do układania kostki brukowej. Choć ma też doskonałe parametry użytkowe, to znany jest jednak z wyższej ceny. Najczęściej spotykanymi kamieniami w tym przypadku są granit i bazalt, ale czasami stosuje się mniej trwałe wapienie lub piaskowce.
W ogrodzie czy na stylizowanym podjeździe można spotkać również kostkę brukową z surowego kamienia. Są to popularne „kocie łby”- które wymagają doświadczenia w układaniu, ale nadrabiają to oryginalnym wyglądem i niepowtarzalnymi właściwościami.

Wykończenie

Ze względu na sposób wykończenia można wyróżnić dwa główne rodzaje kostek brukowych: kostka przemysłowa i kostka szlachetna. Ta pierwsza jest najpowszechniejsza i charakteryzuje się prostotą – zazwyczaj ma kształt klepsydry, jest szara, o gładkiej, równej powierzchni. Druga ma natomiast atrakcyjne wykończenie. Podczas produkcji jest poddawana specjalnej obróbce, aby nadać jej powierzchni wyjątkowe walory estetyczne oraz właściwości antypoślizgowe.

Jakie wykończenia są najczęściej stosowane?

  • Szorstkie,
  • śrutowane,
  • płukane,
  • gładkie/płaskie.

Kolor

Kostka brukowa to nie tylko kolor szary, co idealnie pokazuje kolekcja producenta Jadar COLORBLEND. Dzięki szerokiej palecie kolorów możemy idealnie dopasować kostkę do projektu domu oraz jego otoczenia.

Cena

Oczywiście inna jest też cena poszczególnych rodzajów kostki brukowej. Zależy ona od powyższych kryteriów. Najtańsza jest kolekcja klasycznych kostek betonowych. Droższe będą produkty wykonane z kamienia naturalnego lub surowego. Cena tych ostatnich może nawet 10-krotnie przekraczać cenę klasycznej kostki betonowej.

Jaką kostkę brukową wybrać?

Zanim zamówisz kostkę brukową na podjazd lub ścieżkę ogrodową, weź pod uwagę każde z powyższych kryteriów. Odpowiedz sobie na pytania dotyczące stylu, w jakim chcesz urządzić przestrzeń wokół domu. Kostka brukowa musi pasować do elewacji, ogrodzenia i schodów zewnętrznych. Unikaj powierzchni imitujących naturalne materiały, jeśli te elementy pozostają w duchu modernizmu. I odwrotnie – jeśli działka przypomina wiejskie domostwo, lepiej zrezygnować z nowoczesnych kolekcji kostki brukowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ