Obalamy mity o storczykach

0
6540
Obalamy mity o storczykach

Storczyki niesłusznie uznaje się za rośliny, które są bardzo trudne w uprawie, czyli wymagające odpowiedniej temperatury, wilgotności, pielęgnacji… Po usłyszeniu kilku opinii podkreślających trudności towarzyszące hodowli tych kwiatów wielu ogrodników w ogóle rezygnuje z ich zakupu. To prawda, storczyki potrzebują uwagi, ale jeśli zastosujesz się do kilku prostych porad, nie powinieneś mieć problemu z ich uprawą.

Początek wiosny to dobry czas na zakup storczyków – duża ich część zaczyna wówczas rozkwitać, ciesząc oko charakterystycznymi, żyłkowanymi kwiatami. Mowa tutaj przede wszystkim o takich odmianach hodowanych dostępnych w Polsce, jak:

  • dendrobium,
  • cymbidium,
  • cattleya.

Jeśli tej wiosny chcesz rozpocząć uprawę storczyków, to radzimy: zapomnij o mitach dotyczących pielęgnacji tych kwiatów i skoncentruj się na podstawowych kwestiach. Niewykluczone, że dzięki temu roślina zostanie u Ciebie na dłużej.

Storczyk – jaką odmianę i sadzonkę wybrać?

Na całym świecie istnieje ok. 30 gatunków storczyków, a liczba ich odmian jest liczona w tysiącach. Jak łatwo się domyślić, oznacza to, że różne typy wymagają różnego traktowania. Aby ułatwić sobie sprawę, warto wybrać jedną z tych roślin, które są najłatwiejsze w uprawie:

  • phalaenopsis,
  • oncidium sp.,
  • miltonia i miltoniopsis,
  • epidendrum radicans.

Storczyki z tych odmian można dostać bez problemu nawet w hipermarkecie. Często bywa jednak, że tanie sadzonki, które przez wiele dni znajdują się w przestrzeni sklepowej, mogą być tak osłabione, że nie zaadaptują się w domu. Lepiej wybrać się do profesjonalnej hurtowni kwiatów, aby mieć pewność, że storczyk w ogóle będzie rósł, oraz otrzymać szczegółowe zalecenia co do uprawy danej odmiany.

Podłoże i doniczka do storczyka – na co zwracać uwagę?

Storczyki nie wyrosną w normalnej ziemi ogrodniczej, ponieważ potrzebują podłoża zatrzymującego jak najmniej wody. W zależności od tego, jaką odmianę storczyka wybierzesz, trzeba będzie skomponować inną mieszankę składników:

  • storczyki kwaśnolubne – torf ogrodniczy kwaśny, kora sosny, węgiel drzewny oraz keramzyt,
  • storczyki wapnolubne – torf ogrodniczy odkwaszony, dolomit, muszelki wapienne oraz keramzyt (ew. pokruszone skorupki jajek).

Przy wyborze doniczki do storczyka pamiętaj o tym, aby była ona przezroczysta (będziesz mógł kontrolować stan korzeni) oraz miała na dnie i po bokach dziurki – przez nie będzie uciekać nadmiar wilgoci.

Podlewanie i nawożenie storczyków

Warto pamiętać o tym, że storczyki mogą bardzo szybko zgnić, jeśli cały czas będą miały nawilżone podłoże – większość odmian należy podlewać dopiero wówczas, kiedy w doniczce jest sucho. Trzeba także uważać na zawartość wapnia i soli w wodzie używanej do podlewania. Najlepiej nadaje się do tego celu:

  • przegotowana i odstała woda,
  • woda destylowana.

Najbezpieczniejszą metodą nawadniania storczyków jest wstawienie ich na 5 min do spodka z wodą. Warto również zapewnić roślinom stały poziom wilgotności powietrza – w tym celu można umieścić doniczki stojące na specjalnych rynienkach z wodą na parapecie.

Storczyki potrzebują specjalnych substancji odżywczych, które zapewniają takie środki, jak nawóz płynny do storczyków ZIEMOVIT. Należy jednak uważać, aby nie nawozić roślin wówczas, gdy jest ciemno i zimno – zahamowują one wtedy część swoich funkcji życiowych, przez co substancje odżywcze się nie wchłoną. Również młode storczyki o bardzo słabym systemie korzeniowym mogą źle reagować na nawóz, dlatego w ich przypadku lepiej dać im mniej substancji odżywczych niż więcej.

Gdzie ustawić storczyki w domu?

Kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywają storczyki, to jedno z najważniejszych zadań stojących przed Tobą podczas uprawy tych roślin. Tutaj również musisz dostosować warunki do zakupionej odmiany:

  • W dzień od 23 do 27 st. Celsjusza, w nocy od 10 do 18 st. Celsjusza – w takich warunkach dobrze będzie się czuł phalaenopsis;
  • W dzień od 15 do 18 st. Celsjusza, w nocy od 8 o 14 st. Celsjusza – takich „niskich” temperatur potrzebują m.in. cymbodium i dendrobium.

Storczyki nie lubią mocnego nasłonecznienia, znacznie lepiej działa na nie światło rozproszone, dlatego optymalnym miejscem dla nich będą okolice okna wychodzącego na wschód lub zachód. Przy zbyt intensywnym ogrzewaniu liście storczyków mogą zacząć żółknąć.

Szukasz więcej porad dotyczących uprawy storczyków lub innych gatunków roślin? Chcesz dowiedzieć się o tym, jakie prace czekają na Ciebie w ogrodzie? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT!

[Głosów:21    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ