Zaciemnienie pokoju a sen dziecka – jakie osłony okienne wybrać?

0
597
Zaciemnienie pokoju a sen dziecka

Dobór osłon do pokoju dziecięcego ma duże znaczenie nie tylko na wystrój tego pomieszczenia. Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Jakość snu ma ogromny wpływ na zdrowie, rozwój i samopoczucie dziecka. Wyspany i wypoczęty maluch ma lepszą koncentrację, co ułatwia mu przyswajanie nowych umiejętności.

Rano wstaje też w lepszym nastroju – bez rozdrażnienia, nadpobudliwości i wrażenia nieobecności. Niska jakość snu może ponadto doprowadzić do obniżenia wagi waszej pociechy oraz spadku odporności. Zapewnienie jej odpowiednich warunków do odpoczynku tylko pozornie jest łatwym zadaniem. W rzeczywistości pod uwagę musicie wziąć szereg różnych czynników.

Zaciemnienie pokoju. Jak wpływa na jakość snu dziecka?

To, jak dobrze będzie wysypiał się wasz maluch, jest uzależnione od różnych aspektów. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • temperatura: według lekarzy, powinna ona oscylować między 20, a 23 stopniami Celsjusza;
  • materac: najlepszym wyborem będzie model średniotwardy, wykonany z hipoalergicznych i łatwych w czyszczeniu materiałów;
  • zaciemnienie.

To ostatnie zagadnienie jest najbardziej złożone. Poziom zaciemnienia powinien być uzależniony od pory dnia. Jeśli dziecko jest jeszcze małe i potrzebuje drzemek w ciągu dnia, nie ograniczajcie dostępu światła całkowicie. W ciemnym pokoju maluch będzie spał dłużej, co ostatecznie może doprowadzić do zaburzeń rytmu dobowego. W nocy przydatna okaże się zaś możliwość pełnego odizolowania jego sypialni od ulicznych latarni i innych zewnętrznych „przeszkadzaczy”.

Jakie osłony okienne najlepiej sprawdzą się w pokoju dziecka?

Wybierając osłony okienne do pokoju dziecięcego, uwagę zwróćcie więc przede wszystkim na:

  • dobre zaciemnienie (ważne nie tylko w nocy, ale też w dzień, przy dużym nasłonecznieniu – dzięki niemu unikniecie nadmiernego nagrzewania pomieszczenia, a to ułatwi zasypianie wieczorem);
  • dobra regulacja stopnia zaciemnienia;
  • bezpieczeństwo (brak ciężkich elementów, które mogłyby odpaść i wyrządzić krzywdę maluchowi).

Te wymagania spełnia kilka typów osłon:

  • żaluzje: z punktu widzenia rodziców ich największy atut to możliwość swobodnej regulacji. Duże znaczenie ma też różnorodność modeli pozwalająca dobrać wzór odpowiedni do aranżacji dziecięcego wnętrza oraz łatwość czyszczenia;
  • rolety wewnętrzne: zwłaszcza rolety plisowane zaciemniające, które skutecznie chronią przed nasłonecznieniem. Dobrym rozwiązaniem będą też rolety dzień-noc z bardzo dobrą regulacją stopnia zaciemnienia. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na to, czy materiał jest łatwy w czyszczeniu;
  • rolety fasadowe: godne uwagi są przede wszystkim rolety przeciwwłamaniowe, które świetnie wygłuszają pokój, zapewniając maluchowi spokojny sen. Znajdziesz je u producenta https://anwis.pl/pl/zaluzje-fasadowe.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ