Jak urządzić domek ogrodowy?

0
3954

Własny domek ogrodowy to marzenie wielu osób, które posiadają już ogrody czy działki, albo też zastanawiają się nad ich kupnem w przyszłości. W takim domku można się schronić w czasie burzy czy deszczu, ale też przechowywać w nim narzędzia, pomocne do pielęgnacji działki, jak choćby kosiarka czy motyka. Zwykle zastanawiamy się jednak nad jego wyglądem zewnętrznym, zupełnie pomijając wnętrze – a przecież ono także jest istotne! Jak wszystko wygodnie rozplanować?

Wszystko zależy od wielkości

Domki ogrodowe – choć każdy chciałby wystawić jak największy – zwykle budowane są jako ładne, ale małe. Po pierwsze, istnieją pewne ograniczenia prawne, co do ich wielkości. Po drugie, zbyt duży byłby ciężki w utrzymaniu i stwarzał zagrożenie włamaniem – tym bardziej, jeśli na działce pojawiamy się rzadko. Po trzecie zaś, ogród projektowany jest zwykle tak, by jak najwięcej miejsca było na rośliny – domek ma być tylko dodatkiem, zabezpieczeniem.

A wiadomo, że im mniejsza przestrzeń, tym bardziej trzeba się przyłożyć do jej właściwego rozplanowania. Przede wszystkim w środku musi być miejsce na narzędzia i wszelkie rzeczy potrzebne na działce i część rekreacyjna, gdzie można usiąść w razie potrzeby. Wiele domków jest projektowanych tak, iż posiadają altany. Nawet jednak w takim wypadku trzeba gdzieś później przenieść krzesła i stół, które były na zewnątrz – a więc musimy mieć na nie miejsce w środku. Inaczej mogłyby bardzo szybko ulec zepsuciu. W miarę możliwości podział między jedną a drugą przestrzenią powinien być równy. Jeśli nie ma możliwości wbudowania drugiego wejścia, po prostu w środku kładźmy wszystko na swoje miejsce, we właściwej części.

Jasna farba, mało mebli

Warto by domek był pomalowany od środka – najlepiej na jasne kolory, ponieważ optycznie go one powiększą. Powinien też mieć okna, żeby w środku nie było ponuro. Dobrze też, żeby znalazło się w nim jakieś oświetlenie. Inna sprawa to meble – zwykle domek ogrodowy to prawdziwa rupieciarnia, gdzie oddajemy wszystko, co już nam niepotrzebne, ale czego żal się pozbyć. Warto znać granice, bo później wnętrze straszy. Kilka mebli w zupełności wystarczy – najlepiej ładnie je odnowić, na przykład pomalować, albo ozdobić techniką decoupage. Wówczas zyskują drugie życie.

Co do samego domku, niekoniecznie musi on być z drewna – może tylko tak wyglądać! Świetny domek ogrodowy z metalu można kupić na stronie firmy CGT. Domki są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto zastosowane blachy mogą imitować drewno – na przykład być w kolorze złoty dąb, albo ciemny orzech.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ