Jaki podajnik w kotłach na pellet?

0
1359
pellet

Kotły na pellet to urządzenia niezawodne. Ich obsługa jest łatwa, a wykonywana praca w zdecydowanej większości automatyczna. Ponieważ pellet to paliwo zaufane i naturalne – spełnia wymogi odnośnie emisji gazów szkodliwych – cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli również pragniesz ogrzewać swoje miejsce zamieszkania używając naturalnej biomasy – warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj podajnika w wybieranym kotle. Poniżej udzielamy kilku wskazówek – jak wybrać piec w którym można palić pelletem.

Pellet – tani, wydajny, łatwo dostępny i ekologiczny!

O zaletach pelletu można by napisać książkę. To naturalne biopaliwo, powstałe ze sprasowanej masy drzewnej, jest ekologiczne oraz wydajne. Z jednego kilograma pelletu możemy wytworzyć nawet 18 lub więcej Mj energii cieplnej. W porównaniu z ekogroszkiem, cena pelletu jest również zachęcająca. Najwydajniejsze rodzaje pelletu znajdziesz w ofercie: pangroszek.pl/sklep/pellet

Zaletą kotłów do palenia pelletu jest fakt, że wiele dostępnych modeli pozwala na stosowanie innych paliw o podobnym składzie lub konsystencji. Niektóre nadają się również do palenia brykietu, ścinek i resztek drzewnych, czasem nawet pelletu. Kotły klasy A są wydajne w prawie 100% – zminimalizowanie strat ciepła to idealny sposób na oszczędności w domowym budżecie.

Kotły na pellet z podajnikiem – tłokowy czy ślimakowy?

Podajnik w kotłach na pellet działa automatycznie. Tym, co różni poszczególne modele, jest jego konstrukcja – wyróżniamy podajniki tłokowe oraz ślimakowe.

Podajniki tłokowe odciążają nas w niemal całej pracy związanej z obsługą kotła. Będziemy musieli jedynie opróżniać zbiornik z popiołem oraz dodawać pellet do zasobnika. Praca kotła jest nadzorowana przez sterowniki – kolejne partie pelletu są przesuwane do komory przez tłok i spalane. Po każdej porcji tłok wsuwa się z powrotem. Gdy pellet się wypali, tłok odmierza kolejną porcję. To proste i wygodne rozwiązanie.

Zaletą tłoka jest bezawaryjne działanie i długa żywotność. Ponieważ niemożliwe jest cofanie się żaru wraz z tłokiem, piec działa bezpiecznie przez cały okres jego używania. Warto także podkreślić pewne ułatwienie w kotłach tłokowych – jakim jest możliwość oczyszczenia podajnika w czasie pracy paleniska.

Kotły z podajnikiem ślimakowym – kiedy warto wybrać?

Podajnik ślimakowy działa w oparciu o inny mechanizm. Warto jednak zacząć od tego, że są to kotły nie mniej wydajne i niezawodne niż ich odpowiedniki tłokowe. Podajnik składa się z rury oraz pracującego w jej wnętrzu „ślimaka”. By ślimak był wytrzymały, wykonany jest z żeliwa lub innych trwałych stopów stali. Jego zadaniem jest przemieszczanie pelletu do wnętrza komory.

Praca kotłów z podajnikiem ślimakowym jest również automatyczna. Sterowniki pozwalają zaprogramować parametry urządzenia – by wytworzyło energię adekwatną do naszych oczekiwań. Bez przeszkód kocioł może pracować nawet 5 dni.

W kotłach z podajnikiem ślimakowym spalanie odbywa się w ich górnej części. Ma to wpływ na ilość emitowanych gazów szkodliwych, która zostaje zmniejszona. By jednak spalanie przebiegało optymalnie (nie tylko ze względów ekologicznych) warto upewnić się, czy używane paliwo nie jest zbyt wilgotne.

Dla osób wybierających kotły z podajnikiem ślimakowym – pragniemy polecić modele wyposażone w obszerny pojemnik na powstający przy spalaniu popiół. Jego częste opróżnianie (a przecież palimy drewnem!) może być męczące. Dlatego warto wybrać model o dużej pojemności. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ