Aranżacja wnętrz: pomysły na niebanalny zagłówek

0
4340

Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu, a jej centrum stanowi bez wątpienia łóżko, warto więc przyłożyć się do jego wyboru. Tym bardziej, że zagłówek łóżka odgrywa szczególną w aranżacji wnętrz, bo jest tym elementem, który w dużej mierze decyduje o charakterze całej sypialni.

Co zrobić ze ścianą za łóżkiem? Mały lub duży, tapicerowany lub drewniany, klasyczny albo minimalistyczny – zagłówek wielu osobom wydaje się nic nie znaczącym detalem, a tymczasem odpowiednio dobrany może stanowić jedną z najpiękniejszych ozdób naszej sypialni! Dlatego jego wybór musi być gruntownie przemyślany. Producenci łóżek oferują bardzo duży wybór mebli z niebanalnymi zagłówkami, ale zagłówek nie musi wcale stanowić integralnego elementu łóżka! Jeżeli posiadasz łóżko bez wezgłowia, to możesz po prostu dokupić oddzielne oparcie i przymocować je do ściany jako niezależny element. Osoby lubiące majsterkować, mogą się nawet pokusić o samodzielne wykonanie zagłówka, np. ze starego drewna albo europalet. To rozwiązanie nieszablonowe, a przy okazji przyjazne portfelowi.

Aranżacja wnętrz: postaw na tapicerkę

Obecnie najmodniejsze są zagłówki obite tapicerką – skórą naturalną bądź ekologiczną o pikowanej fakturze. Miękki charakter tego typu tapicerki w połączeniu z tekstylnymi dodatkami w postaci poduszek i firanek sprawiają, że sypialnia nabiera bardziej przytulnego charakteru. Pikowana ściana za łóżkiem ma też zastosowanie czysto praktyczne: pomaga wygodnie oprzeć plecy w trakcie siedzenia oraz chroni ścianę przed zabrudzeniami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że efekt finalny zależy w dużej mierze od użytego materiału.

– Dużą popularnością cieszy się aksamit, bo jest elegancki, ciepły i kojarzy się z luksusem – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Kolor zagłówka można wybrać w zasadzie dowolny, choć powinien być on w miarę możliwości dopasowany do aranżacji wnętrza naszej sypialni, np. w pomieszczeniu, w którym dominują barwy jasne i monotonne, niezwykle interesująco wypadnie zagłówek o intensywnym kolorze.

A może by tak drewno?

Dawniej zagłówki chroniły ciało przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz, więc najczęściej wykonywano je z drewna; materiał ten nie wchłaniał zimna, co miało ogromne znaczenie w przypadku mało szczelnych budynków. Dzisiaj jednak drewno w mieszkaniu to raczej wybór niż konieczność, a drewniane zagłówki sprawdzą się zarówno w klasycznych sypialniach, jak i tych nowoczesnych. Drewno ociepla wnętrze, prezentuje się oryginalnie i przywodzi na myśl wyłącznie dobre skojarzenia, choć wiele zależy od jego rodzaju i użycia: – We wnętrzach skandynawskich najlepiej prezentuje się jasne drewno w surowej czy przecieranej postaci, zaś ciemne gatunki drewna idealnie komponują się z minimalistycznymi przestrzeniami – zauważa Maciej Balcerek.

Zagłówki wprowadzają klimat do aranżacji wnętrza, a przy okazji pełnią funkcję ochronną, bo zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniem. Różnorodność w zakresie ich wielkości i kolorystyki powoduje, że każdy może wybrać model, który idealnie wpisze się w projektowane według indywidualnych upodobań wnętrze. Zawsze można się też pokusić o samodzielne wykonanie wezgłowia – nie wymaga to żadnych wielkich umiejętności, ani stosowania skomplikowanych czy drogich narzędzi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ