Oświetlenie skandynawskie

0
2490
Oświetlenie skandynawskie

Styl skandynawski na dobre zagościł w wielu polskich domach. O jego popularności przesądza funkcjonalizm oraz prostota kształtów wykorzystanych dodatków. Bardzo ważnym aspektem dla skandynawskiego stylu staje się oświetlenie, które coraz częściej wykorzystuje się jako element aranżacji wnętrza.

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Styl skandynawski w oświetleniu jest bardzo różnorodny. Podobnie jak przy meblach i innych dodatkach ważne stają się tutaj wykorzystane materiały, dlatego lampy wiszące mogą mieć proste klosze o geometrycznych wzorach, w których pojawia się metal, mogą również posiadać klosze wykonane z papieru czy tworzywa. W tym przypadku lampa wykonana jest w taki sposób, aby dzięki wykorzystaniu tworzywa rozproszyć światło i nadać mu formę efektownego dodatku. W pokojach dziecięcych pojawiają się kinkiety o różnych kształtach, do których powstania wykorzystuje się naturalne drewno. Bardzo istotnym elementem dla oświetlenia w stylu skandynawskim staje się możliwość wymiany kloszy, które mogą dostarczać więcej jasnego światła lub wykorzystują elementy kolorystyczne.

Proste klosze i energooszczędne świetlówki

Przy urządzaniu mieszkania warto pamiętać, że oświetlenie skandynawskie sięga po proste klosze i lampy, które do niedawna kojarzyły się z oświetleniem w dużych magazynach. Bardzo często w pokojach pojawiają się lampy, w których klosz pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Takie klosze mogą być wykonane z metalowego drutu w różnych kolorach. Na popularności zyskują również lampy bez kloszy, które mogą zaskakiwać kolorem świetlówki. Przy wyborze oświetlenia w stylu skandynawskim ważne staje się źródło światła, które powinno być oparte na świetlówkach LED oraz żarówkach energooszczędnych. Ich wybór jest podyktowany nie tylko dbałością o ekologiczny styl życia. Takie świetlówki słabiej się nagrzewają i są wskazane w przypadku lamp z kloszami papierowymi oraz lamp bez kloszy lub z kloszami w postaci drewnianego czy metalowego szkieletu, który nie zakrywa całej żarówki.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ