Na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego?

0
993
Na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego

W dzisiejszych czasach niewiele osób może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Większość z nas musi zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale i to czasami nie jest proste. Ceny mieszkań są bardzo wysokie i trzeba przyznać, że nie każdemu bank udzieli odpowiedniej wysokości kredyt.

Jeżeli bardzo chcemy mieć swoje własne mieszkanie, to niestety będziemy musieli wyprostować naszą sytuacje finansową i znaleźć bank, który udzieli nam kredytu. Być może zajmie nam to sporo czasu. Tym bardziej w czasach pandemii, ponieważ banki zmieniły zasady udzielania kredytów i okazuje się, że ludzie mają mniejszą zdolność kredytową niż w przeszłości. Oczywiście nie jest to korzystne, gdyż ceny mieszkań wcale nie spadły. Jednak taka sytuacja zapewne jest chwilowa. W pewnym momencie banki będą musiały poluzować zasady udzielania kredytu hipotecznego. Jeśli tego nie zrobią, to po prostu znacznie mniej osób weźmie kredyt hipoteczny i banki nie będą zarabiać.

Jeśli już wiemy, że posiadamy odpowiednią zdolność kredytową i dostaniemy taki kredyt jaki nas satysfakcjonuje, to warto przyjrzeć się bardziej umowom kredytowym. Jest to konieczne, ponieważ kredyt ten zapewne będziemy spłacać do końca życia, a rata jego wcale nie jest niska. Ważne jest, żeby wiedzieć na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego.

Najważniejsze jest sprawdzenie o ile nasza rata kredytowa może się zwiększyć w przyszłości. W dniu dzisiejszym banki zachęcają niższą ratą, ale w umowie często istnieje zapis o tym, że rata może się zwiększyć po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego w kraju. Warto przyjrzeć się bliżej temu zapisowi i sprecyzować dokładniej o ile rata może nam się zwiększyć w przyszłości. Jeśli tego nie zrobimy, to za jakiś czas możemy być w takiej samej sytuacji jak dzisiaj osoby, które lata temu zdecydowały się na kredyt we frankach.

Warto też dokładnie wiedzieć ile kredytu będziemy musieli spłacić. Wiemy zazwyczaj ile pieniędzy dostaniemy od banku, ale nie zawsze mamy pojęcie ile tak naprawdę będziemy musieli oddać. Jeżeli bliżej przyjrzymy się umowom kredytowym, to okaże się, że banki mają swoje własne zasady. Jeśli poświęcimy trochę czasu na porównanie ofert różnych banków, to zapewne możemy sporo pieniędzy zaoszczędzić. Możemy również poradzić się doradcy kredytowego, który bardziej niż my zna się na umowach kredytu hipotecznego. Dzięki wiedzy takiej osoby będziemy mieć większą pewność, że zdecydowaliśmy się na dobry kredyt i w przyszłości nie będziemy żałować podjętej decyzji. Na szczęście dzisiaj takich doradców jest sporo, więc na pewno znajdziemy kogoś kto nam doradzi.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/kredyty-hipoteczne-na-co-zwrocic-uwage/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ