Stół do jadalni drewniany – jaki warto wybrać?

0
1178
Stół do jadalni drewniany

Jadalnia to szczególne miejsce w wielu gospodarstwach domowych. Stanowi „centrum życia” danego domu, w którym spędzamy wspólnie czas z rodziną i przyjaciółmi. Przede wszystkim jednak – spożywamy w niej wspólne posiłki, co ma kluczowy wpływ na charakter tego pomieszczenia. Kluczowym punktem w każdej jadalni jest stół, przy którym gromadzą się domownicy. Stół w jadalni powinien być odpowiednio duży, aby móc bezproblemowo cieszyć się obiadem spożywanym na jego blacie. Ponadto, powinien być estetyczny i względnie elegancki – dodawać uroku całemu pomieszczeniu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem stołu drewnianego do jadalni – poniżej prezentuje kilka porad, które pomogą ci uniknąć nieudanego zakupu.

Przede wszystkim – proste i wygodne formy

Zacznijmy od rozmiaru i kształtu danego stołu. Rozmiar powinien być uzależniony od ilości wolnej przestrzeni w jadalni oraz ilości osób, które będą regularnie lub okazyjnie spożywać przy stole posiłek. Dopasowując stół do rozmiaru pomieszczenia, warto uwzględnić, że dookoła blatu znajdować się będą krzesła. By móc z nich swobodnie korzystać, pomiędzy krawędzią blatu a ścianą powinna znajdować się wolna przestrzeń na przynajmniej 60-80 cm. W innym wypadku, osoby siedzące przy stole będą miały problem z przejściem.

Najchętniej wybieranym kształtem jest oczywiście prostokąt. Stoły takie nadają się do stosowania w jadalniach o regularnych kształtach, a także w tym niewielkich – gdzie pojawia się konieczność dosunięcia stołu do ściany. W przypadku jadalni większych rozmiarów – warto rozważyć możliwość wyboru stołu okrągłego lub owalnego, który zazwyczaj stawiany jest w centralnym punkcie pomieszczenia.

Elementy dodatkowe – po które sięgać, a z których zrezygnować?

Dobrze, jeśli w konstrukcji danego stołu znajdują się dodatkowe skrzydła, za pomocą których będziemy mogli zwiększyć powierzchnię blatu. Stoły takie świetnie sprawdzają się w przypadku tych rodzin, które od czasu do czasu urządzają większe przyjęcia lub uroczyste obiady. Wówczas, niewielki, 4-osobowy stół można zamienić na duży stół szwedzki, przy którym zasiądzie nawet 8 osób.

Elementy ozdobne powinniśmy wybierać ostrożnie. Szczególnie warte rozważenia są stoły z eleganckimi, ręcznie zdobionymi nogami oraz ławy – imitujące formy klasycznym blatów. Warto jednak pamiętać, że stoły do jadalni drewniane same w sobie są już wystarczającą ozdobą i często te o najprostszej konstrukcji wypadają po prostu najlepiej.

Drewno i inne materiały – w poszukiwaniu optymalnie estetycznej formuły

Stoły do jadalni drewniane mogą być w całości wykonane z drewna, bądź jedynie częściowo. W tym drugim przypadku, drewno łączy się przede wszystkim z metalami, niekiedy także ze szkłem lub tworzywami sztucznymi. Najefektywniejsze jest jednak połączenie: drewno+metal. Powinno zaspokoić potrzeby estetyczne zarówno osób preferujących klasyczny, elegancki styl – jak i tych, którzy wolą wnętrza urządzone w stylu modernistycznym, industrialnym i nowoczesnym.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór stołu o metalowym stelażu oraz drewnianym blacie. W takim wypadku szczególnie polecanym połączeniem jest metal pokryty czarnym, matowym lakierem w połączeniu z blatem wykonanym z ciemnego drewna o intensywnej barwie. Inne połączenie, zyskujące na popularności, to jasnobeżowy lub szary blat drewniany oraz metalowe nogi. Te ostatnie mogą mieć różnorodną, mniej lub bardziej tradycyjną formę. Znajdziemy zarówno nogi w formie figur geometrycznych, nogi-rzeźby jak i klasyczne formy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ