Wyposażenie szafy – co kupić, z czego zrezygnować?

0
1207
Wyposażenie szafy

Szafa to kluczowy punkt każdej garderoby, niezależnie czy stanowi ono osobne pomieszczenie, czy np. część sypialni. By szafa była maksymalnie użyteczna, warto wyposażyć ją w odpowiednie elementy. Dzięki nim, zmieścimy w niej więcej ubrań, a warunki ich przechowywania będą lepsze. Poniżej podpowiadamy – jakie rozwiązania do szaf są stosowane najczęściej oraz jakie korzyści płyną z ich wyboru.

Co powinno znaleźć się w szafie?

Elementy konstrukcyjne i wyposażenia do szaf kupujemy przede wszystkim wtedy, gdy wybieramy meble na zamówienie lub wykonujemy je sami. Wówczas, mamy swobodę w wyborze elementów dodatkowych, a ograniczają nas jedynie koszty i ilość wolnego miejsca. Do najczęściej stosowanych należy pantgoraf do szafy, czyli wieszak z mechanizmem opuszczającym.

Dostępne pantografy to urządzenia przede wszystkim wysokie – ich długość sięga prawie 120 cm., co pozwala swobodnie zawiesić na nich spodnie jak i suknie. Zaletą jest możliwość opuszczenia pantografu w celu łatwego sięgnięcia po ubrania. Ponadto, pozwalają zaoszczędzić wolną przestrzeń, którą normalnie zajmowałyby wiszące ubrania; możemy wykorzystać ją do przechowywania toreb podróżnych lub walizek.

Atrakcyjna stylistyka wielu pantografów pozwala zastosować je także na zewnątrz konstrukcji szafy lub w meblach pozbawionych obudowy. Warto pod tym względem zwrócić uwagę na pantografy chromowane SLING EMUCA z czarnymi bocznymi częściami, w ofercie Locker.

Polecamy także wybierać pantografy z podnośnikiem olejowym, który gwarantuje wysoką wytrzymałość całej konstrukcji. Na urządzeniu takim możemy wieszać ubrania o łącznej wadze nawet 10 kg., bez obaw o potencjalne zerwanie się mechanizmu lub wystąpienie innych awarii. Wiele dostępnych pantografów to także urządzenia elastyczne, o regulowanej szerokości, co pozwala dostosować je do wymiarów naszej szafy.

Alternatywą wobec pantografu jest zwykły drążek ubraniowy, który można zawiesić w największej wnęce szafy. Na drążku możemy trzymać ubrania na wieszakach. Warto wybierać drążki okrągłe lub owalne, które są najwygodniejsze w obsłudze. Osobom poszukującym estetycznych drążków polecamy wybór rurek chromowanych lub o czarnej, matowej powierzchni.

Dodatkowe rozwiązania w przechowywaniu

By utrzymać porządek w szafie nie wystarczą same elementy do wieszania ubrań. Konieczne są również kosze, które będziemy trzymać na półkach. Kosze mogą służyć do przechowywania dodatków (szalików, czapek, rękawiczek), a także zwykłych ubrań. Dzięki nim, sięganie w głąb półki by wydobyć znajdujące się tam ciuchy będzie łatwiejsze. Najlepszym wyborem są koszy wykonane z lekkiego metalu, które nie będą stanowić dodatkowego obciążenia.

Systemy szuflad sprawdzają się zwłaszcza do przechowywania bielizny i akcesoriów odzieżowych. Warto wybierać szuflady koszowe, które gwarantują odpowiednią wentylację odzieży. Prowadnice w szufladach powinny gwarantować wysuwa na przynajmniej ¾ ich długości.

Półki do szafy – o ile oczywiście nie zostały zaplanowane w konstrukcji tego mebla – można z łatwością zamontować. Dotyczy to także półek z wysuwem, które są idealne do przechowywania m.in. obuwia. Jeśli zależy nam na maksymalnym komforcie, dobry wyborem są półki z mechanizmem cichego domyku. Nie emitują żadnego hałasu w trakcie zamykania, co idealnie sprawdza się w szafach ulokowanych w sypialniach.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ