Szafy na ubrania, komody, półki – jak urządzić funkcjonalną garderobę?

0
3499
Szafy na ubrania, komody, półki – jak urządzić funkcjonalną garderobę?

Pękające w szwach szafy ustawione w sypialni, pokojach dziecięcych, dziennych często nie pozwalają zapanować nad panującym w domu rozgardiaszem. Wszechobecne sterty ubrań, butów, torebek, pasków to zmora każdej pani domu. Funkcjonalna garderoba jest idealnym rozwiązaniem na odzieżowy chaos. Jakie szafki, komody i półki wybrać urządzając garderobę?

Co powinno się znajdować w dobrze urządzonej garderobie?

Właściwie urządzona garderoba pozwoli na przechowywanie nie tylko ubrań i bielizny, lecz będzie miejscem, gdzie zmieszczą się przedmioty, którym często nie potrafimy znaleźć miejsca jak deska do prasowania czy kosz z wypraną bielizną. Na garderobę warto wygospodarować odpowiednią przestrzeń już na etapie projektowania domu czy mieszkania.

Najważniejszym elementem wyposażenia garderoby są oczywiście pojemne szafy, dopasowane gabarytami do pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się wersje z przesuwnymi drzwiami oraz zamontowanym jednocześnie lustrem, ponieważ istotne jest, aby wykorzystać każdy, wolny centymetr pomieszczenia. Funkcjonalne szafy na ubrania to główne wyposażenie każdej garderoby (www.Homebook.pl), muszą posiadać odpowiednią ilość drążków, pantografów, półek co ułatwi strategiczne ułożenie i rozwieszenie ubrań. Głębokie szuflady, umieszczone na prowadnicach ułatwią swobodny dostęp do schowanej w nich bielizny. W szafach możemy umieścić specjalne wieszaki na spódnice i spodnie, uchwyty na paski i krawaty, wtedy każdy drobiazg znajdzie swoje miejsce.

garderoba z szafa

Gdzie przechowywać obuwie w garderobie?

Garderoba jest idealnym miejscem na przechowywanie butów, wyposażona w odpowiednią ilość wysuwanych półek sprawi, że obuwie przestanie walać się po podłodze. Szerokość półek lub niewielkich szuflad na buty nie powinna przekraczać 80 cm. Dla niskich butów będzie wystarczająca odległość 20 cm pomiędzy każdą z półek. Ergonomicznym rozwiązaniem są też druciane kosze czy specjalne wieszaki przeznaczone na obuwie, które pomieszczą kilkanaście par butów.

garderoba z polkami na buty

Na co przyda się komoda w garderobie?

Pojemna komoda, ustawiona w garderobie, pozwoli na przechowywanie torebek, które możemy ułożyć w dolnych, większych szufladach. Górne warto przeznaczyć na biżuterię. Specjalne organizery na kosztowności to obowiązkowe akcesoria, które ułatwią zachowanie porządku i zapobiegną zgubieniu ulubionego pierścionka czy łańcuszka.

garderoba półotwarta

Jakie oświetlenie będzie najlepsze w garderobie?

Dobrze jeśli pomieszczenie, które jest naszą garderobą, dysponuje oknem, ponieważ dzienne światło znacznie ułatwia rozróżnianie gam kolorystycznych. Trzeba jednak pamiętać, że światło dzienne nie powinno padać bezpośrednio na ubrania, ekspozycja na promienie słoneczne sprawi, że wypłowieją. Chcąc zapobiec zniszczeniu ubrań możemy zainstalować na oknie roletę w ciemnym kolorze. Światło sztuczne musi zostać dobrane bardzo uważnie, nie może zakłócać odbioru kolorów. Najlepsze są żarówki i lampy halogenowe. Trzeba też pamiętać o montażu ledowych punktów lub listew świetlnych, które ułatwią poszukiwanie w głębokich szufladach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ