Jak stworzyć spójny design tarasu z pergolą tarasową jako centralnym elementem?

0
366
pergole

Bez wątpienia pergola tarasowa jest wyjątkowo estetycznym elementem architektury ogrodowej. Z tego powodu wiele osób decyduje się na jej montaż. Równocześnie jednak trzeba pamiętać, że pergola powinna być odpowiednio dopasowana do tarasu oraz całego ogrodu. Jak zaplanować spójny design pergoli oraz jej otoczenia? Co zrobić, by pergola była w nim punktem centralnym?

Zacznij od stylu

Na początek należy wybrać styl. Pergole tarasowe mogą mieć różne konstrukcje. Można więc znaleźć model dopasowany do każdego gustu oraz pomysłu na ogród. Największym zainteresowaniem cieszą się pergole nowoczesne i minimalistyczne. Rzadziej stawia się pergole rustykalne czy klasyczne. Bardzo ważne jest, by styl ten był odpowiednio dobrany do reszty ogrodu. Nie powinien się wyróżniać, ale harmonizować. Duże znaczenie mają też materiały. W nowoczesnych aranżacjach króluje aluminium i stal. Są one na tyle uniwersalne, że można z powodzeniem dopasować je także do projektów wykonanych w innym stylu. Zwróć też uwagę na kolor pergoli. Powinien on pasować do elewacji.

Zastanów się nad rozmiarem

Pergola tarasowa powinna być duża, by była wygodna. Równocześnie trzeba w jej projekcie uwzględnić odpowiednie proporcje, by pergola nie zdominowała ogrodu i nie zaburzyła równowagi wizualnej. Zastanów się, ile miejsca będzie dostępne już po postawieniu konstrukcji. Jeśli planujesz na ogrodzie mieć też inne atrakcje np. trampolinę lub basen dla dzieci, to zarezerwuj dla nich miejsce. W przeciwnym wypadku może się okazać, że po prostu będzie zbyt ciasno, by na Twoim terenie zmieściło się wszystko, czego oczekujesz.

Przeczytaj także: https://wnetrzaikrajobraz.pl/jaka-pergole-tarasowa-wybrac/

Dobierz dodatki

Zwróć uwagę na detale, bo to często one decydują o charakterze pergoli tarasowej. Przede wszystkim zadbaj o to, by wszystkie dodatki były wykonane w jednym stylu i łączyły się w spójną całość. Poduszki, pledy, zasłony czy inne tekstylia dodadzą pergoli uroku. Muszą pasować do mebli ogrodowych, ale powinny też pasować kolorystycznie do zasadzonej w pobliżu roślinności. Pamiętaj, że rośliny i kwiaty w wazonach także mogą być ozdobą Twojego tarasu i mogą wpłynąć na spójność designu. Dużą rolę odgrywa także oświetlenie. Nowoczesne LEDy pasują do modernistycznego stylu. Lampiony czy lampki gazowe będą z kolei lepsze w klasycznych lub rustykalnych aranżacjach. Przy doborze oświetlenia warto pamiętać także o bezpieczeństwie i wygodzie. Jeden rodzaj oświetlenia nie wyklucza też korzystania z innego. Jeśli cenisz sobie romantyczną atmosferę, to możesz też postawić po prostu na świece.

Jeżeli poszukujesz pergol tarasowych, które łączą elegancję z wytrzymałością, tworząc przestrzeń idealną do wypoczynku i spotkań, to sprawdź naszą ofertę – pergole tarasowe Bydgoszcz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ