Jak oszczędzać 30% energii w domu?

0
2271
Jak oszczędzać 30% energii w domu?

Za energię płacimy cały czas coraz więcej i nic nie zapowiada, że ceny zmaleją. W związku z tym wielu z nas poszukuje również takich rozwiązań, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, w tym tej elektrycznej oraz grzewczej. Dzięki nowoczesnym technologiom jest to możliwe – nawet o 30%!

Zacznij stosować energooszczędne sprzęty

Dużo energii elektrycznej zużywają starsze sprzęty, które nie działają efektywnie, na przykład lodówka, telewizor plazmowy, bojlery elektryczne do podgrzewania wody użytkowej czy też duża zmywarka, z której często korzystamy. W związku z tym warto pomyśleć o inwestycji w nowe sprzęty, które będą posiadały wyższe klasy energooszczędności.

Nie używaj prądu bez potrzeby

Także warto pamiętać o tym, że dużo energii elektrycznej po prostu marnujemy, na przykład przez włączoną przez całą noc ładowarkę do telefonu lub laptopa, niewyłączanie światła. Właśnie dlatego warto pamiętać o nawykach, które pomogą nam w zmniejszeniu zużycia prądu.

Dobra izolacja domu

Z kolei wtedy, gdy chodzi o energię cieplną, za jej marnowanie odpowiadają między innymi niewystarczająca izolacja budynku oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Termoizolacja i nowe okna pozwalają na uzyskanie sporych oszczędności niezależnie od wybranej techniki ogrzewania.

Właściwa temperatura

Gdy masz kocioł grzewczy z możliwością zaprogramowania temperatury, pamiętaj o tym, by nie przesadzać – optymalna temperatura to 21 stopni Celsjusza, natomiast można zmniejszyć ją nocą i wtedy, gdy domowników nie ma w domu, do 19 stopni.

Systemy automatyki domu

Dobrym pomysłem na zmniejszenie kosztów utrzymania domu jest jego automatyka. W ofercie firmy Schneider Electric dostępny jest zaawansowany system SmartStruxure Lite, który może być stosowany również do małych budynków takich jak domy jednorodzinne.

Kontroluje on różne instalacje, pozwalając na zmniejszenie zużycia energii nawet o 30%, na przykład poprzez stosowanie ogrzewaniem, wentylacją czy poszczególnymi urządzeniami elektrycznymi. Z dokładnymi informacjami na temat systemu można zapoznać się na stronie Schneider Electric.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ