Dom w stylu skandynawskim

0
2948

Pragniesz stworzyć w swoim mieszkaniu niepowtarzalny klimat, czystego, pełnego bieli i naturalnego drewna, domu skandynawskiego? Domu, który, swoim wystrojem podkreśla nieodłączny kontakt człowieka z naturą. Wyjątkowo surową przyrodą Skandynawii. Wbrew pozorom nie jest to trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kluczowe elementy, które połączone razem zapewnią niepowtarzalną i harmonijną kompozycję o minimalistycznym charakterze.

Minimalizm to podstawowy filar, który powinien być dla nas głównym wyznacznikiem w sposobie doboru mebli, ozdób, kolorów. Skandynawowie zakochali się w prostocie formy, podpartej solidnym a zarazem ekologicznym wykonaniem. Proste formy meblarskie o klasycznej stylistyce, bielone meble sosnowe, stoły dębowe o bogatej fakturze i rysunku słoi. Wszystko to podkreśla że dom, pomimo iż oddzielony od otaczającej natury murami, nadal jest jej częścią. Doskonałym przykładem mebli, które idealnie wpisują się w ramy stylu skandynawskiego są bryły z kolekcji Wenecja. Komoda na nóżkach z podłużnymi uchwytami o zimnym stalowym rysie i pojemnymi szufladami. Szafa z lustrem, trzy i pięcio drzwiowa. Wszystko to wykonane z drewna sosny fińskiej. Wyjątkowo wytrzymałego solidnego materiału meblarskiego, odpornego na wgniecenia, rysy i uszkodzenia, wiele bardziej niż popularna sosna polska. Ekologiczny surowiec, farba wodna, właśnie na takie szczegóły powinniśmy zwracać uwagę w świadomym wyborze mebli.

Kuchnia to również królestwo drewna. Drewniane, olejowane lub woskowane blaty na białych szafkach. W jadalni możemy pozwolić sobie na odrobinę frywolności. Krzesła na drewnianych nogach o welurowym obiciu w kolorze ciepłej szarości lub błękitu a nawet granatu. Stół dębowy o naturalnej strukturze. Warto w tym miejscu bliżej przyjrzeć się stołowi SIENA z kolekcji mebli Meble Zych. Jest to minimalistyczny stół dębowy, wykonany z litego drewna z możliwością powiększenia powierzchni za pomocą dostawek bocznych. Główna lampa w jadalni powinna znaleźć się tuż nad stołem. Jej wykonanie jest właściwie dowolne. Można potraktować ją jako akcent kolorystyczny lub niewybijający się przed szereg element wystroju. Często stosowane są lampy metalowe na pantografach. Jest to ukłon w stronę stylu loftowego ale z zachowaniem reguł nurtu skandynawskiego.

Sypialnia to królestwo ciepła i optycznego spokoju. Bo gdzie jak nie w sypialni spędzamy tak ważne dla kształtu późniejszego dnia poranki i odpoczywamy po ciężkim dniu wieczorem. Zadbajmy zatem o to by otoczyć się ulubionymi przedmiotami. Zachowanymi w odcieniach ciepłej bieli, brązach i ugrach. Łóżko to również kluczowy element, tuż obok szafki nocnej. Łóżko Wenecja to solidne łóżko wykonane z sosny fińskiej. W rozmiarach 140, 160, 180cm. Nada uroku każdej sypialni.

Styl skandynawski nie wymaga sporego nakładu finansowego. Ilość mebli jest ograniczona do koniecznego minimum. Ozdoby są przeważnie własnoręcznymi wyrobami, handmade, DIY. Stawiamy na naturalne materiały. Głównie drewno, papier, karton, lniane tkaniny. Kolorowe poduszki mogą okazać się ciekawym dodatkiem przełamującym jednostajne tło.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ