Dlaczego warto skorzystać z fotowoltaiki

0
1015
Dlaczego warto skorzystać z fotowoltaiki

Rozwój branży odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach jest dynamiczny. Jednym z podstawowych rozwiązań, które można stosować  przy budowie domu jest fotowoltaika. Jest to system znany już od wielu lat, a jego ceny z roku na rok spadają. Sprawia to, że instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej dostępne. Czym jest ten system pozyskiwania energii oraz dlaczego warto z niego skorzystać, dowiesz się w dalszej części wpisu.

Co to jest fotowoltaika?

Mówiąc wprost jest to technologia, dzięki której możliwe jest przekształcenie energii ze światła słonecznego na energię elektryczną, do wykorzystania w codziennym warunkach. Zasada działania tego systemu polega gromadzeniu energii słonecznej w ogniwach, najczęściej instalowanych na dachu budynku, a następnie na zmianie jej w prąd stały. Kolejnym etapem jest uzyskanie prądu zmiennego, ponieważ taki jest potrzebny do obsługi domowych urządzeń. Jest to proces, który odbywa się szczególnie w słoneczne dni, a przekształcona energia jest magazynowana akumulatorach.

Fotowoltaika 4oze.pl – sprawdź więcej o panelach fotowoltaicznych dla Twojego domu.

Kto może skorzystać z takiego rozwiązania

Obecnie z fotowoltaiki korzystają nie tylko pojedynczy odbiorcy, ale także duże firmy. Szeroka oferta na rynku pozwala na dobranie ilości paneli w taki sposób, aby zapewnić zapotrzebowanie na prąd wszystkim niezbędnym systemom oraz urządzeniom. Coraz częściej organizowane są programy zapewniające dotację zarówno dla osób fizycznych budujących dom, jak i dla firm. Takie dotacje mogą wynieść ponad 50% kosztów poniesionych na budowę instalacji. W ich pozyskaniu pomagają często firmy zajmujące się sprzedażą i montażem fotowoltaiki.

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?

Budowa instalacji fotowoltaicznej będzie niosła za sobą przede wszystkim niższe rachunki za prąd. Atutem takiego rozwiązania jest uzyskanie niezależności energetycznej, dzięki korzystaniu ze źródła, którego paliwo jest praktycznie niewyczerpalne. Obecne instalacje dostępne na rynku charakteryzują się dużo wytrzymałością i trwałością na wiele lat. Przy odpowiednie doborze instalacji można zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na prąd. Dodatkowo fotowoltaika może zostać objęta programem dofinansowania, przez co koszt budowy będzie niski, w stosunku do możliwych oszczędności.

Fotowoltaika a ekologia

Nadal trwa spór między producentami a ekologami dotyczący zanieczyszczania środowiska przez instalacje fotowoltaiczne. Z jednej strony pojawia się argumentacja, że panele w trakcie pracy nie zanieczyszczają środowiska i produkują energię elektryczną bez wprowadzania do atmosfery dwutlenku węgla. Z drugiej strony o tym czy produkt jest ekologiczny świadczy jego cały cykl życia. Ilość energii potrzebna do wyprodukowania całej instalacji jest duża, a kwestie późniejszej utylizacji do dzisiaj budzą wątpliwości na całym świecie. Powstają nawet wysypiska ze zużytymi panelami, na które nie ma jeszcze dobrego rozwiązania. Mimo wszystko fotowoltaikę uważa się za jedno z odnawialnych źródeł energii i warto wykorzystać taką instalację w domu czy w firmie, ograniczając przy tym miesięczne opłaty za prąd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ