Czy można samodzielnie wykonać instalację centralnego ogrzewania?

0
3864
instalację centralnego ogrzewania

Samodzielne wykonywanie instalacji centralnego ogrzewania (czy też nawet instalacji elektrycznej lub wodociągowej) to pomysł, na który wpadają przede wszystkim osoby z bardzo ograniczonym budżetem bądź takie, które co prawda dysponują wystarczającą sumą, aby zatrudnić specjalistę, ale wolą jednak oszczędzać.

Możemy w związku z tym zastanawiać się: czy można samodzielnie wykonać instalację centralnego ogrzewania? Czy jest to bezpieczne? O czym innym poza prawidłowym montażem trzeba pamiętać, aby cała instalacja była wydajna i bezawaryjna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Można samodzielnie wykonać instalację, ale czy jest to dobry pomysł?

W teorii nic nie powstrzymuje nas przed samodzielnym wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania. W praktyce może to jednak nie skończyć się najlepiej, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy domową złotą rączką czy co gorsza mamy dwie lewe ręce do wszelkich spraw technicznych. Specjalista może uporać się z całą instalacją w krótkim czasie, ale, jeśli zdecydujemy się wykonywać ją samodzielnie, musimy przygotować się na to, że zajmie to sporo czasu i będzie niekiedy frustrujące.

Pomyłki są spodziewane, a wręcz obowiązkowe, może się też zdarzyć, że w pewnym momencie nie będziemy wiedzieli, co zrobić. Zwłaszcza, jeśli wykonywana przez nas instalacja nie należy do najprostszych. Oczywiście, w Internecie można znaleźć ogromny zasób wiedzy na temat prawidłowego planowania i wykonywania instalacji CO, ale w rzeczywistości nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też większość osób mimo wszystko decyduje się na wynajem eksperta.

Instalacja CO to nie ściany w piwnicy, których nie do końca idealne pomalowanie nie zrobi nikomu krzywdy i w dużej mierze przejdzie niezauważone. Jest bardzo ważne, aby została ona wykonana bezpiecznie i prawidłowo, tak, aby mogła służyć bezawaryjnie przez długie lata.

Nie tylko montaż, ale też jakość materiałów ma znaczenie

Montaż to nie wszystko. Żeby instalacja faktycznie dobrze działała, ważne jest, aby wybrane rurociągi preizolowane pex pojedyncze były odpowiedniej jakości. Wysokiej klasy rury są wytrzymałe, gwarantują niskie straty ciepła i, co bardzo ważne w kwestii montażu, są także elastyczne. Łatwo jest więc zamontować je w niemal dowolnym, nawet trudnym do dosięgnięcia miejscu.

Gdzie można takie rury kupić? U zaufanych producentów z wieloletnim doświadczeniem, na przykład tutaj: https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/pojedynczy/. Dzięki temu nie ryzykujemy, że mimo prawidłowego montażu po kilku latach przyjdzie nam z jakiegoś względu naprawiać czy nawet wymieniać instalację.

Czy można samodzielnie wykonać instalację centralnego ogrzewania – podsumowanie

Samodzielne wykonywanie instalacji centralnego ogrzewania nie jest niemożliwe, zwłaszcza, jeśli mówimy o niewielkiej, mało skomplikowanej instalacji. Z drugiej strony, zawsze jest możliwe, że z braku wiedzy i doświadczenia popełnimy jakiś błąd, który będzie nas sporo kosztował. Internetowe poradniki (w tym wideoporadniki) nie zawsze są wiarygodne i nie zawsze uda nam się przełożyć przekazywane w nich informacje jeden do jednego na naszą sytuację.

Dlatego też mimo wszystko lepiej warto zlecić założenie instalacji specjaliście, zwłaszcza, jeśli ma być to instalacja sporych rozmiarów czy pod jakimś względem nietypowa. Nie można też zapominać, że montaż to jedno, a jakoś wykorzystanych materiałów – drugie. Nawet, jeśli instalacja zostanie założona poprawnie, wciąż może ona działać mało wydajnie lub być podatna na uszkodzenia i awarie, jeśli źle dobraliśmy materiały bądź zanadto na nich oszczędzaliśmy.

[Głosów:10    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ