Urządzanie tarasu — pomoc w wyborze desek

0
1198
Urządzanie tarasu

Każda osoba zainteresowana stworzeniem własnego tarasu staje przed tym samym podstawowym problemem. Jest nim wybór materiałów, z których dany taras zostanie skonstruowany. Wiele osób sięga po popularne i klasyczne panele drewniane, za pomocą których stworzy podłogę, a niekiedy także dodatkowe elementy konstrukcyjne — balustrady, ławeczki. Alternatywą względem drewna jest kompozyt, materiał nieco droższy, jednak bardziej wytrzymały. Poniżej skupiamy się na tym temacie oraz przedstawiamy garść praktycznych porad skierowanych do osób planujących samodzielnie wykonać taras. 

Deski tarasowe — pomoc w wyborze i aranżacji 

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że deski tarasowe mają kluczowy wpływ na wygląd danego tarasu oraz jego prezencję. Dlatego warto poświęcić temu tematowi nieco czasu i dokładnie zapoznać się z ofertą dostępnych desek. Podstawowy wybór sprowadza się do alternatywy — deski drewniane lub kompozytowe. Obie opcje mają swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. 

Drewno jest materiałem tańszym oraz łatwiej dostępnym. Jest także wysoce estetyczne oraz nadaje się idealnie do tworzenia ogrodowych aranżacji. Niestety, ale drewno wymaga solidnej konserwacji, w tym przede wszystkim impregnacji. Bez zabezpieczenia, drewno szybko zacznie tracić swoje wyjściowe właściwości pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych, w tym między innymi wilgoci i opadów deszczu. 

Zalety wyboru desek kompozytowych 

Deski kompozytowe są wyborem nieco droższym, jednak nie mniej estetycznym niż ich drewniane, konwencjonalne odpowiedniki. Kompozyt jest mieszanką różnych materiałów — w tym przede wszystkim włókien drewnianych pochodzących z wybranych gatunków drzew. Zostały one uzupełnione o specjalne substancje lepiące oraz pokryte warstwą wytrzymałego tworzywa ochronnego. W rezultacie deski kompozytowe są o wiele bardziej wytrzymałe i żywotne, niż ich drewniane wersje. 

Dużą zaletą desek kompozytowych jest także możliwość wyboru pomiędzy wieloma wzorami oraz odcieniami kolorystycznymi, niekiedy daleko odbiegającymi od wyglądu zwykłych desek drewnianych. Kluczowa jest oczywiście warstwa zewnętrzna, która może mieć różny wygląd, podkreślając rustykalny charakter danego tarasu, bądź dodając mu elegancji i szyku. Znajdziesz zarówno kompozyty jednorodne i wysoce spójne estetycznie, jak i kompozyty w naturalnych, jasnych odcieniach drewna. 

Konserwacja i montaż desek kompozytowych 

Użytkownicy desek kompozytowych wskazują także na ich ułatwioną konserwację oraz wygodniejsze użytkowanie. Nie stanowią one zagrożenia podczas chodzenia boso. Nie łuszczą się, ani nie odstają od nich drzazgi, które stanowiłyby zagrożenie dla osób chodzących po tarasie. Czyszczenie desek kompozytowych przypomina zwykłe czyszczenie paneli podłogowych. 

Ponadto, montaż desek kompozytowych przebiega szybciej i sprawniej. Wykorzystuje się w tym celu systemy produkowane przez tego samego producenta, który sprzedaje deski. Zamontowanie podłogi może zająć zaledwie kilka godzin, a po zakończeniu — nadaje się do natychmiastowego wykorzystania. 

Deski kompozytowe polecamy kupować wyłącznie od zaufanych i uznanych dostawców. Polecamy pod tym względem ofertę DobreTarasy.pl, pod linkiem: https://dobretarasy.pl/kategoria-produktu/deski-kompozytowe/ultrashield/. Znajdujące się w niej deski kompozytowe zostały wykonane z wysokiej klasy mieszanek materiałów, gwarantujących najwyższy poziom komfortu w trakcie użytkowania oraz wysoki stopień odporności na uszkodzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ