Szczudła budowlane – kilka porad przed wyborem

0
965

Szczudła to wbrew pozorom wciąż wykorzystywane urządzenia. Obecnie, znajdują zastosowanie między innymi w branży budowlanej, montażowej, a także podczas prac malarskich, ogrodowych, porządkowych oraz licznych innych. Aby mieć pewność, że wykonywane prace przebiegają w stopniu maksymalnie bezpiecznym, warto wybierać szczudła wysokiej jakości. Poniżej skupiamy się na tym temacie dokładnie – podpowiadamy, jakie rodzaje szczudeł budowlanych znajdziesz w sklepach, dlaczego warto po nie sięgać oraz na podstawie jakich kryteriów warto dokonywać zakupu. 

Szczudła budowlane do użytku profesjonalnego i przydomowego 

Podstawową przyczyną korzystania ze szczudeł jest chęć sięgnięcia wyżej, niż pozwalają nam sięgnąć własne nogi. Dlatego właśnie wszyscy pracownicy fizyczni, którzy potrzebują sięgnąć wysokich krawędzi, półek z przedmiotami, bądź malują wysokie powierzchnie, mogą korzystać ze szczudeł.

Przede wszystkim – nie trzeba ich przesuwać z miejsca na miejsce ani odkładać, gdy nie są chwilowo potrzebne. Zupełnie odmiennie – szczudła możesz mieć na sobie przez długi okres czasu, niezależnie czy akurat w tym momencie malujesz wysokie stropy, czy nie. Samo założenie szczudeł przebieg także o wiele szybciej niż na przykład rozłożenie rusztowania. Z pewnością, zastosowanie szczudeł docenią pracownicy firm budowlanych, jak i odbiorcy poszukujący urządzeń do przydomowego wykorzystania. 

Szczudła są także niezastąpione podczas prac w ogrodzie. Podcinanie gałązek, krzewów, żywopłotów, a także zrywanie owoców i doglądanie sadu – to wszystko możesz z łatwością osiągnąć właśnie za pomocą szczudeł budowlanych. 

Szczudła robocze – i najważniejsze kryteria wyboru

Podstawową sprawą w czasie zakupu szczudeł jest ustalenie pożądanego rozmiaru. Wśród dostępnych szczudeł znajdziesz przede wszystkim modele w rozmiarze M (uważany za rozmiar uniwersalny), L oraz XL. Podstawowym parametrem fizycznym jest ich rozpiętość (czyli wysokość), maksymalny przewidziany udźwig, waga całego zestawu oraz sposób wykonania. 

Polecamy wybierać przede wszystkim modele wykonane z aluminium, które jest jednym z najwytrzymalszych materiałów wykorzystywanych w tego typu urządzeniach. Aluminium jest wysoce odporne na różne szkodliwe oddziaływania chemiczne, posiada wysoki poziom odporności na działanie sił fizycznych oraz jest lekkie. W rezultacie, szczudła wykonane z aluminium mogą ważyć zaledwie 4-8 kg, a mimo to gwarantować swobodny udźwig na poziomie 120 kg lub więcej. 

Efektywne szczudła w codziennej pracy 

Ponieważ poszczególne szczudła mogą różnić się rozpiętością, tym samym powinny być odbierane pod kątem wykonywania konkretnych prac i obowiązków. Jeśli potrzebujesz szczudeł, które pozwolą pomalować ścianę wysoką na 3 metry, wówczas warto sięgnąć po urządzenia pozwalające na ich rozciągnięcie na długość ponad 1000 mm. Znajdziesz również szczudła do pracy na mniejszych wysokościach – o rozpiętości zaledwie 200-400 mm. 

Warto także zwrócić uwagę, czy interesujące Cię szczudła posiadają certyfikaty gwarantujące ich bezpieczne wykorzystanie. Certyfikaty mogą dotyczy zarówno bezpieczeństwa użytkowania jak i przydatności w czasie wykonywania różnych prac. Odradzamy pokładanie zaufania w certyfikatach chińskich, o wiele ważniejsze są normy zachodnie, europejskie i krajowe.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ