Przebudowa systemów energetycznych

0
1846

Ekologia jest ostatnio w modzie, a pieniądze nie rosną na drzewach. To już nie te czasy, kiedy budowało się obojętnie jak, byle jak, oby najtaniej, nie myśląc o przyszłości. Efektywność energetyczna budynku to kluczowa sprawa, jeżeli chodzi o długofalową eksploatację.

Oszczędny zapłacił dwa razy

Nasi rodzice stawiali dom, w którym to domu instalowali piec – centralne ogrzewanie to już był i tak luksus. Teraz czeka nas przebudowa systemów energetycznych – zapłacimy po raz drugi, oby ostatni. Na bardzo wiele różnych czynników musimy zwracać uwagę, dlatego bardzo rozsądnie jest poradzić się licencjonowanego eksperta. Taki fachowiec oceni, jakie rozwiązanie jest dla nas optymalne. Przygotujmy się – nie będzie ono zapewne tanie, ale możemy starać się o dofinansowanie, co pozwoli zmniejszyć wydatki.

Kiedy to się zwróci?

Wg mnie błędem jest zadawać sobie tego typu pytanie. Dlaczego? Dzisiaj zaboli, ale jutro zwróci się z nawiązką. Przebudowa systemów energetycznych to incydentalny wydatek. To inwestycja w przyszłość. Pompy cieplne na przykład – jednorazowy bardzo duży cios w naszą kieszeń, ale dalej jest już tylko lepiej. Kiedy nasi sąsiedzi będą narzekać na ceny gazu, my zabierzemy rodzinę na zakupy, bo odpowiednie rozwiązanie potrafi generować bardzo duże oszczędności, co poprawi komfort życia.

Inaczej firmy – tam już trzeba to wszystko policzyć, bo amortyzacja, itd. Rozumiem, to są parametry ekonomiczne, a z matematyką trudno w zasadzie dyskutować. Ale w domu? Ja wolę odcierpieć swoje dzisiaj, a jutro nie zakręcać kaloryferów.

A jeżeli postanowię sprzedać nieruchomość – przecież każdy chciałby kupić ergonomiczny, ekologiczny dom. Kolejna przebudowa systemów energetycznych, tylko dlatego, ktoś kiedyś chciał zaoszczędzić?

Jak znaleźć odpowiednią firmę?

Nie umiem nikogo polecić. Trzeba szukać, pytać i wyciągać wnioski. Unikałbym najtańszych wykonawców. Może się okazać, rzeczywistość nie jest tak różowa, jak to wyglądało na papierze. Bo trzeba kopać głębiej, bo to dodatkowe koszty, a zapłacić najlepiej z góry, za wszystko. Ja bym nie ryzykował.

Więcej o przebudowie systemów energetycznych znajdziesz na https://www.elektrospark.pl/oferta/uslugi-elektryczne/przebudowa-systemow-energetycznych

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ