O nowoczesnych meblach

0
30859
O nowoczesnych meblach

Pod wieloma względami branża mebli przypomina branżę modową – na przestrzeni kolejnych dekad trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a każda epoka posiada charakterystyczne dla siebie egzemplarze. Obecnie jednym z najbardziej popularnych rodzajów mebli są tak zwane meble designerskie, które cechuje to, że zostały zaprojektowane przez konkretnego, indywidualnego projektanta lub firmę specjalizującą się w tworzeniu mebli. W większości przypadków będą to meble bardzo współczesne, wykonane z najlepszych materiałów. Nic dziwnego, że designerskie meble są droższe od tradycyjnych mebli, które są produkowane masowo.

Jednak w przeciwieństwie do tego, jak są ukazywane w filmowych komediach, designerskie meble niekoniecznie są niewygodne lub zaprojektowane tak, aby były drogimi i niczym więcej. Chociaż istnieje kilku projektantów, którzy mogą tworzyć takie dzieła, w większości komfort i styl idą w parze w tej formie mebliw. W rzeczywistości wielu projektantów stworzyło doskonałe modele do codziennego życia, projektując meble wyłącznie z myślą o komforcie, dbałość o styl przesuwając na drugi plan. Co więcej, istnieją pewne rodzaje mebli designerskich, które można nabyć w rozsądnej cenie, niewiele wyższej od tej, którą mają meble produkowane masowo.

Wirtuozi w swoim fachu

Istnieje szereg znanych projektantów, którzy stworzyli wiele różnych rodzajów mebli, wciąż będących do nabycia w sklepach. Czasami ich dzieła są tak pożądane, że stały się masowe i powszechne. Jednym z godnych uwagi projektantów był Szkot Charles Rennie Mackintosh, który był częścią ruchu znanego jako „sztuka i rzemiosło”. Jego krzesła z wysokim oparciem robiły niesamowite wrażenie i zostały zaprojektowane dla Argyll Street Tea Room, gdzie zdobyły należną sobie sławę.

Stare choć jare projekty

Eero Saarinen to kolejny znany projektant, który w latach 50. stworzył krzesło „Tulip” dla firmy Knoll. Wykonane z aluminium i włókna szklanego, krzesło to występowało w wielu wersjach kolorystycznych siedziska. Prosty, elegancki i praktyczny mebel designerski jest popularny do dnia dzisiejszego. Innym znanym krzesłem z firmy Knoll jest Barcelona, projekt, który zadebiutował w 1929 roku, ale wrócił na salony w ostatnich dziesięcioleciach.

Designerskie meble mają bezpośredni wpływ na te masowo produkowane, ponieważ artystyczne style często wpływają na to, czego ludzie oczekują od nowoczesnego umeblowania. Dlatego też współczesnym projektantom często zdarza się tworzyć unikalne wzory, które stają się na tyle popularne, aby zawitać do większości współczesnych domów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ