Najskuteczniejsze metody poszukiwania mieszkań

0
2244

Znalezienie idealnego mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Żeby znaleźć przede wszystkim trzeba umieć szukać. Wydawać by się mogło, że sprawa jest prosta. I właściwie tak jest, pod warunkiem, że wiemy jak to robić.

Od czego zacząć? Od dokładnego ustalenia czego szukamy. Chodzi o to by określić dokładny metraż, ilość pomieszczeń, lokalizację, piętro, dodatkowe udogodnienia, no i przede wszystkim cenę. Można zrobić to pobieżnie lub bardzo dokładnie – a więc określić czy zależy nam na mieszkaniu o metrażu w przedziale od…do…czy na przykład szukamy mieszkania, o powierzchni d 70 metrów kwadratowych. Czy bierzemy pod uwagę piętro 1 i 2 czy w grę wchodzi wyłącznie parter. Czy bierzemy pod uwagę lokalizację w odległości do 10 km od centrum czy zależy nam na zamieszkaniu na konkretnym osiedlu itp. itd.

Te podstawowe parametry pozwolą nam dokonać wstępnej selekcji i wyeliminować mieszkania, które kompletnie nie spełniają naszych oczekiwań. Takie wstępne ustalenie własnych preferencji pozwala oszczędzić czas na poszukiwanie i oglądanie lokali, które i tak nas nie zainteresują.

Kolejny etap to już wstępny research dostępnych na rynku lokali mieszkaniowych. Najprostszym i najwygodniejszym narzędziem do poszukiwania mieszkań jest…internet. Dokładniej rzecz ujmując – internetowa wyszukiwarka Google. Jej działanie jest dość proste – przynajmniej z punktu widzenia osoby poszukującej mieszkania. Kluczowe jest wpisanie odpowiedniego hasła. Załóżmy zatem, że szukamy mieszkania w Lublinie. Powinniśmy zatem wpisać w wyszukiwarkę hasło: nowe mieszkania Lublin, mieszkania rynek pierwotny Lublin albo mieszkania na sprzedaż Lublin. Mogą to być również nieco mniej oczywiste sformułowania typu mieszkania lublin deweloper czy mieszkania od dewelopera Lublin.

Mechanizm działania wyszukiwarki internetowej jest taki, że w odpowiedzi na wpisane przez nas zapytanie oddaje ona wyniki wyszukiwania, w postaci stron, które są najlepszą odpowiedzią na wpisane przez nas hasło. Dzięki temu otrzymujemy strony deweloperów lub realizowanych przez nich inwestycji, zgodnie z tym co wpisaliśmy. Możemy też wpisywać hasła bardziej szczegółowe – np. mieszkania 100 m Powiśle, albo mieszkania trzypokojowe Bronowice Lublin itp. itd. Od tego jak dokładnie określimy nasze preferencje zależy czy szybko trafimy na to czego szukamy.

Kolejny etap poszukiwań to wybór ogłoszeń, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania. Warto wybrać kilka – kilkanaście i obejrzeć je na żywo. Osobiście poznać dewelopera, zadać mu wcześniej przygotowane pytania, obejrzeć lokalizację inwestycji itp. Na podstawie zebranych informacji dokonać dalszej selekcji i wybrać 2-3 mieszkania, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania. Następnie przystąpić do negocjacji ceny. Choć oczywiście nie zawsze najniższa cena powinna być głównym kryterium na którym opieramy decyzję. Czasem warto rozważyć czy wyższa cena za mieszkanie w lepszej lokalizacji nie będzie dużo lepszym rozwiązaniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ