Koneserzy piękna! Co powiecie na steampunk?

0
2834
enzo muratore

Drobne, porozsiewane po całym świecie kawiarenki, czasem upodabniają się do prawdziwych dzieł sztuki. Ich aranżacje mogą szokować, zadziwiać, relaksować – stwarzają tyle możliwości wystroju! Toteż zamiast kolejnej wycieczki do galerii, zabawmy się w koneserów. I bez żadnej mapy zabłądźmy w obcym mieście, poznajmy coś nowego…

Jeśli przypadkiem trafimy do Lublina, zwróćmy uwagę na piękną architekturę. Na tle uroczych kamieniczek i gmachów Katolickiego Uniwersytetu niczym nie wyróżnia się pewien lokal. Ot, zwykła piaskowa ściana z drewnianym szyldem. Lecz pozornie nieinteresująca fasada kryje bogate wnętrze.

Projekt restauracji Enzo Muratore w Lublinie stworzyła genialna architektka, Joanna Ferens – Hofman (http://ferensdesign.pl/). Jej praca, w przeciwieństwie do reszty wielkomiejskich artystów, nie stawia natury na pierwszym miejscu. Wręcz przeciwnie – wypiera ją! W pełni zdaje się akceptować swoją „mieszczuchowość”, staje się ona nawet powodem do dumy. Dlatego też aranżacja restauracji w stylu steampunk idealnie oddaje ducha miejskiej kawiarenki.

Enzo Murator oferuje gościom oderwanie od życia codziennego. Wystrój, jak wspomniano wyżej, nie prezentuje teraźniejszej mody. Steam oznacza parę, siłę napędową. Zabiera nas do dziewiętnastowiecznej Anglii, rządzonej przez słynną Wiktorię. Niemalże słyszymy szelest sukien, cichutkie śmiechy, postukiwania kieliszków… Wiemy także, że wszystko skrywa drugie dno. Wąskie talie wirujących na parkiecie dam są ściśnięte gorsetami. Może niczym w serialu Roberta Downeya Juniora ktoś właśnie planuje morderstwo? Lub już zdążył obmyć lepkie od krwi ręce, teraz natomiast plotkuje o kapeluszu pani Jones?

enzo

Obok pary znajdujemy nowinki techniczne wykraczające poza wiktoriańskie czasy: poduszkowce, roboty, akcesoria małego chemika. Przedstawia się to zupełnie kontrastowo! Steampunk łączy więc to, co było, z tym, co będzie. Jest spojrzeniem przeszłości na przyszłość.

Wszystko okrasza spora doza dwudziestowiecznej już ironii. Punk zdaje się podśmiewać z efektu osiągniętego przez to niedobrane połączenie, lecz traktuje je z szacunkiem.

muratore

Aby zobaczyć piękno restauracji Enzo Muratore, zaplanuj wycieczkę do Lublina. Albo z małą czarną zasiądź przed laptopem. Jest taka jedna strona, która wprowadzi Cię w atmosferę steampunku… http://ferensdesign.pl/interior/lokale-uzytkowe/.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ