Jakie wybrać okna do nowego domu?

0
1986

Budowa domu jednorodzinnego jest bardzo trudnym i kosztownym procesem. Dlatego już na etapie rysowania projektu, powinniśmy zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od naszego budynku. Każdy z nas ma inne wymagania. Dlatego wybór okien do domu, powinien być świadomy i zdecydowany. Okna do domu są różne, dlatego warto wiedzieć, co najlepiej sprawdzi się w naszym domu, co nam się najbardziej podoba i z czego będziemy zadowoleni.

OKNA ALUMINIOWE, PCV, A MOŻE DREWNIANE?

Materiał z jakiego wykonane są okna jest bardzo istotny, gdyż ma on ogromny wpływ na izolację ciepła, trwałość i estetykę. Jednak bardzo ważnym czynnikiem jest to, że coraz częściej oferowane są okna na zamówienie, które łączą ze sobą różne materiały.

Nadal najczęściej wybieranymi są okna PCV, cieszą się one ogromnym uznaniem, gdyż nie wymagają one dużej pielęgnacji, są tanie i odporne na wilgoć. Okna aluminiowe natomiast są lekkie, sztywne i odporne na rdzę. Stolarka okienna wykonana z drewna sosnowego, dębowego czy modrzewiowego powszechnie uważana jest za elegancką i szlachetną.

Bardzo ważne jest to, że producenci okien coraz częściej wychodzą naprzeciw swoim klientom. Dlatego coraz częściej materiał, z jakiego wykonane są okna na zamówienie to połączenie różnych tworzyw, aluminium i PCV czy drewna i aluminium.

KSZTAŁT, KOLOR I OKUCIA

Kolor okien powinien pasować nie tylko do zewnętrznej elewacji domu, ale również do stolarki drzwiowej i bramy garażowej. Bardzo istotny jest również kształt, funkcja i podział okien. Pamiętajmy o tym, że okna na zamówienie mogą być dwu bądź jedno skrzydłowe.

Bardzo modne ostatnimi czasy stały się niewidoczne okucia okienne, które znacznie poprawiają estetykę okien. Należy jednak pamiętać o tym, że stolarka okienna powinna współgrać kolorystycznie z podłogą, drzwiami i parapetami.

PARAMETRY OKIEN

Wybierając okna należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Parametr ten, informuje nas o poziomie ucieczki ciepła przez zamontowane okno. Im niższy współczynnik przenikania ciepła tym lepiej. Nie bez znaczenia są również parametry szyb. Okna trzyszybowe są znacznie cieplejsze, gdyż współczynnik Uw jest niższy, niż w przypadku okien dwuszybowych.

Wymiary okien podane są w projekcie domu, jednak bardzo ważne jest to, by przed zamówieniem stolarki okiennej, pracownik autoryzowanego punkty sprzedaży dokonał dokładnych pomiarów. Prawidłowy montaż okien nie będzie możliwy, jeżeli wymiary stolarki okiennej nie będą zgadzać się z przygotowanymi otworami w murze.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm – okna na zamówienie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ