Przykłady zastosowania betonu architektonicznego

0
3495

Beton jest jednym z najbardziej popularnych materiałów konstrukcyjnych używanych w budownictwie. Znany był jeszcze przed naszą erą. Powszechnie za wynalazców betonu uważani są starożytni Rzymianie, którzy wyrabiali go z popiołów wulkanicznych. W czasach Imperium Rzymskiego beton nosił nazwę sztucznego kamienia.

Jak produkowany jest beton?

Na rynku mamy obecnie dostępny tradycyjny beton konstrukcyjny oraz specjalny beton architektoniczny. Oba rodzaje betonu powstają z tych samych składników: wody, cementu i kruszywa, czyli piasku. Ale do produkcji betonu architektonicznego używany jest specjalny rodzaj cementu – cement hutniczy. Pozwala on na uzyskanie betonu w jednolitym, znacznie jaśniejszym kolorze. Do tego na etapie produkcji betonu architektonicznego do mieszanki wody, cementu i piasku dodaje się plastyfikatory i upłynniacze. Te dodatkowe składniki wpływają na to, iż zyskuje on właściwości dekoracyjne. Dodatkowo komponenty te pozwalają zmniejszyć ilość wody. Dzięki temu otrzymuje się beton w wyjątkowej plastyczności, który można bardzo łatwo poddać obróbce. Do betonu architektonicznego w trakcie produkcji mogą zostać dodane barwniki. Betonowe elementy dostępne są więc nie tylko w różnych odcieniach szarości, ale także w innych kolorach.

Przykłady zastosowania betonu architektonicznego

Lekki, bardzo plastyczny beton architektoniczny ma bardzo szerokie możliwości wykorzystania. Wraz z modą na industrialny styl urządzania wnętrz beton architektoniczny stosuje się do produkcji:

  • płyt betonowych na okładziny ścian i podłóg;
  • blatów kuchennych i łazienkowych;

Z betonu architektonicznego powstają także wyspy kuchenne, meble oraz elementy dekoracyjne: misy i donice. Beton architektoniczny używany jest do produkcji nie tylko elementów dekoracyjnych do wnętrz, ale także ogrodów. Powstają z niego różnej wielkości donice, skrzynie na kwiaty, dekoracyjne figury ogrodowe i fontanny. Betonowe płyty na ściany i podłogi na etapie produkcji pokrywa się impregnatem, który zabezpiecza je przed wilgocią i przebarwieniami. Dzięki temu można je wykorzystać do wykańczania ścian i podłóg w kuchniach i łazienkach. Betonowe okładziny, blaty kuchenne i łazienkowe, zlewozmywaki inne elementy są nie tylko bardzo trwałe, ale także łatwe do utrzymania w czystości. Składniki używane do jego produkcji są bezpieczne dla naszego zdrowia. Pamiętajmy także, iż beton jest materiałem niepalnym. Aby przedłużyć ich trwałość średnio raz na trzy lata warto je raz jeszcze poddać impregnacji preparatem do betonu architektonicznego.

Na pewno wykańczanie wnętrz betonem architektonicznym należy do niezwykle modnych trendów. Nic więc dziwnego, że pojawia się on w naszych wnętrzach coraz częściej. Betonowe elementy idealnie pasują do wnętrz urządzonych w modnym stylu industrialnym. Świetnie wyglądają w dużych wnętrzach typu loft, ale sprawdzą się także we wnętrzach o mniejszym metrażu. Elementy z betonu architektonicznego są trwałe, bezpieczne i odporne na uszkodzenia.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę MODERN CONCRETE specjalizującą się w produkcji betonu architektonicznego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ