Małe akwarium dla rybek – porady przed zakupem

0
870
akwarium

Jeśli twoje dziecko zaczyna interesować się akwarystyką, najlepiej będzie wesprzeć go w tym hobby. Dla początkujących dedykowane są akwaria niedużych rozmiarów. Będziesz mógł hodować w nim rybki oraz rośliny, a także poćwiczyć aranżowanie podwodnego krajobrazu. Akwarium to świetny pomysł zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, które pozwoli wam spędzić wspólnie dużo czasu oraz rozwinie wspólne zainteresowania.

Akwarium – jak wybrać rozmiar, kształt i gdzie je postawić?

Podstawową sprawą jest zaaranżowanie przestrzeni dla akwarium. Zacznij od wyznaczenia pomieszczenia i miejsca, w którym akwarium się pojawi. Warto unikać miejsc bezpośrednio przy oknie, gdzie nadmiar światła mógłby zaszkodzić podwodnym roślinom. Najlepiej, jeśli akwarium stanie w miejscu oddalonym od drzwi i skrzydeł półek, a także od ciężkich przedmiotów o twardych powierzchniach.

Na początek możesz postawić je na biurku, półce bądź innym meblu o wystarczająco dużym blacie. Małe akwaria mają podstawy o wymiarach zaledwie 40×20 lub 50×20 cm. Z łatwością znajdziesz więc wystarczająco dużo wolnej przestrzeni.

Warto też rozważyć zakup szafki pod akwarium; nie jest to co prawda wydatek konieczny, ale stanowi stabilną i praktyczną podstawą pod akwarium. Mebel pod akwarium powinien być wykonany z materiałów wytrzymałych – najlepiej, jeśli będzie drewniany (impregnowany) lub z tworzyw sztucznych.

Najczęściej wybierane są akwaria o prostokątnej podstawie, lub o lekko wypukłym froncie. Te ostatnie powiększają optycznie podwodny świat oraz pozwalają dokładniej go obserwować. Przeglądając dostępne akwaria, warto też zwrócić uwagę na zastosowane w ich konstrukcji wzmocnienia. Szklane szyby powinny być połączone silikonem dedykowanym do akwarystyki. Jest on nietoksyczny i całkowicie bezpieczny dla podwodnych organizmów żywych.

Rybki dla początkujących – kilka słów wprowadzenia w temat

Do akwarium niedużych rozmiarów najlepiej będą pasować rybki o małych wymaganiach, a tym samym łatwe w utrzymaniu. Oczywiście, pierwszym wyborem są najczęściej ryby słodkowodne – na przykład łatwo dostępne gupiki. Są spokojne, rzadko reagują agresywnie i chętnie się rozmnażają. Jeśli nie planujesz powiększania rybiej rodziny – najlepiej będzie wybrać gupiki tej samej płci.

Początkowe rybie stadko powinno liczyć 10-kilkanaście rybek. Najlepiej wybierać te wyróżniające się pięknymi odcieniami łusek, które z przyjemnością będziesz obserwować. Warto też wziąć pod uwagę wymogi żywieniowe – im mniej wygórowane, tym lepiej na początek. Do innych gatunków rybek dla początkujących akwarystów należą: welonki, żałobniczka, danio, brzanka lub pielęgniczka.

Oprzyrządowanie do akwarium – jak dobrać akcesoria?

Akwarium to bardzo skomplikowany, podwodny ekosystem. By utrzymywało się nim życie, musimy ingerować w jego warunki. Oczywiście, pomocne będą w tym urządzenia – w tym przede wszystkim: pompka, filtr oraz grzałka.

Pompka służy do tłoczenia powietrza w postaci bąbelków. Dzięki temu woda pozostaje w ruchu, zwiększa się ilość tlenu oraz odprowadza dwutlenek. Często pompka połączona jest z filtrem, który może być też urządzeniem osobnym. Filtry pochłaniają zanieczyszczenia organiczne – rybie odchody, martwe rośliny, resztki pokarmu – które mogłyby zaburzać podwodne środowisko.

Grzałka jest kluczowa w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury wody. Grzałkę należy dobierać pod kątem wielkości akwarium. W przypadku małych zbiorników – w zupełności wystarczą urządzenia 25-watowe.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ