Kto wynalazł czajnik? Poznaj historię urządzenia, bez którego się nie obejdziesz

0
12306

Gotując codziennie wodę na kawę lub herbatę nie rozmyślamy o tym, kto wynalazł czajnik. Większość z nas pamięta go w domu od zawsze – ten tradycyjny, który głośno gwiżdże o poranku, a w ostatnim czasie także elektryczny, działający błyskawicznie. Skąd wziął się czajnik i jaka jest jego historia?

Czajnik to element wyposażenia praktycznie każdej kuchni. Choć możemy zagotować wodę w zwykłym garnku, to jednak charakterystyczny dla czajnika dziobek ułatwia nam zalewanie herbaty. Tradycyjny model powienien posiadać praktyczny gwizdek, którego zadaniem jest nie tylko informowanie o zagotowanej wodzie, ale także ostrzeganie przed jej wygotowaniem, a tym samym spaleniem czajnika, a nawet pożarem.

Potrzeba matką wynalazku

Pierwsze czajniki pojawiły się zapewne jeszcze w średniowieczu i tak jak pozostałe naczynia wykonywane były z gliny. Dzisiaj znajdziemy m.in. czajniki ze stali nierdzewnej, z grubym dnem do trzymania temperatury oraz z pokrywką, gwizdkiem i poręcznym uchwytem. Możemy używać ich do gotowania na kuchenkach gazowych, elektrycznych lub indukcyjnych. Przeznaczeniem czajnika od początku było gotowanie jedynie wody. Wraz z postępem czasu oraz elektryczności kwestią czasu było wynalezienie czajnika elektrycznego…

Elektryczna rewolucja

Pierwszy czajnik elektryczny powstał w 1891 roku i został wyprodukowany przez firmę Carpenter Electric Company of. St. Paul z Minnesoty, a jego autorem był Charles Carpenter. Zbudowany był z dwóch części: górnej miedzianej i dolnej wyposażonej w spiralę grzewczą w oddzielnej podstawce. Woda nie miała kontaktu z przewodami i podgrzewała się bardzo wolno. Dopiero w 1923 roku Arthur Large wewnątrz miedzianej rurki umieścił izolowane przewody elektryczne. Spowodowało to, że rurka stykała się bezpośrednio z wodą w czajniku i szybciej ją podgrzewała. Obecne czajniki działają bardzo szybko, jednak jest to efektem pobierania bardzo dużej mocy – od 2000 nawet do 3000 W. Co ciekawe, znane nam obecnie czajniki z plastiku zaczęto produkować dopiero pod koniec lat 70-tych.

Od funkcji użytkowej po design

Dzisiaj czajnik służy nie tylko do gotowania wody, ale to także oryginalna ozdoba kuchni. W ofercie znajdziemy produkty wykonane z tworzyw sztucznych, jak również ze stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki. Często zachwycają swoją formą: mogą przyjmować kształt dzbanka, karafki lub mini-czajniczka. Możemy wybrać dowolny kolor i zamiast klasycznej bieli czy srebra wprowadzić do wnętrza kuchni oryginalny akcent w postaci czajnika w odcieniu czerwonym, żółtym lub z elementami drewnianymi. Pozwoli to skomponować wszystkie kuchenne sprzęty w jednym stylu. Bogaty wybór czajników sprawia, że możemy dopasować odpowiedni model pod względem materiału, pojemności oraz mocy.

Historia czajnika nie jest burzliwa, ale na przestrzeni czasu mogliśmy obserwować zmiany, jakie przechodził. Dzisiaj możemy wybierać produkty, które najlepiej pasują nie tylko do naszej kuchni, ale także do stylu życia domowników.

[Głosów:17    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ