Jak znaleźć dobrą pracę w Białymstoku?

0
767
praca

Białystok to największe miasto w Polsce północno – wschodniej. To duży ośrodek akademicki, a przede wszystkim centrum administracyjne, naukowe, kulturalne i gospodarcze na Podlasiu. Jeżeli ktoś rozważa zmianę pracy, albo dopiero zamierza rozpocząć karierę zawodową, znajdzie tutaj bardzo bogaty, rozwinięty, a co najważniejsze chłonny rynek pracy. Zatem jak znaleźć dobrą pracę w Białymstoku? Jest na to co najmniej kilka sposobów.

Profil gospodarczy Białegostoku to głównie przemysł, w tym: maszynowy i elektroniczny, a także branża tekstylna i wszelkiego rodzaju przetwórstwo przemysłowe. W mieście tym prężnie działają firmy produkujące specjalistyczny sprzęt medyczny oraz zakłady produkujące elektronikę i nowoczesne technologie informatyczne. Na wysokim poziomie stoją również sektory budowlany oraz usługowy. We wszystkich tych gałęziach gospodarczych występuje duży i rosnący popyt na rynku praca Białystok.

Oferty pracy w Białymstoku można znaleźć korzystając z kilku źródeł. Miejscowe Urzędy Pracy to dobry sposób na rozpoczęcie szukania zatrudnienia. Dostęp do ogłoszeń i doradztwa zawodowego, a także szeroki wybór staży i szkoleń pracowniczych (zwłaszcza tych nakierowanych na zapotrzebowania lokalnego rynku pracy) z pewnością ułatwiają pozyskanie zatrudnienia. Większość ogłoszeń zresztą dotyczy tych najbardziej deficytowych zawodów, odzwierciedlających dominację przemysłu w lokalnej gospodarce. Jest stały popyt na krawców, monterów, mechaników, elektryków, informatyków czy operatorów maszyn przemysłowych. Dodatkowo rejestracja w Urzędzie Pracy umożliwia uczestnictwo w ogłaszanych programach aktywizacji zawodowej, finansowanych ze środków funduszu Rezerwy Pracy oraz ze środków unijnych.

Prawdziwą kopalnią ogłoszeń jest tradycyjnie internet. Pod hasłem „praca Białystok” można znaleźć dziesiątki ogłoszeń, a pomocne w poszukiwaniach są także witryny branżowe pracodawców (czy wręcz spisy takich stron) oraz coraz popularniejsze media społecznościowe. Nie wolno wreszcie zapominać o wyspecjalizowanych agencjach pracy, dzięki którym aplikujący może łatwiej przygotować profesjonalny życiorys i list motywacyjny, otrzymywać powiadomienia o najnowszych ogłoszeniach o pracę czy też po prostu zasięgnąć języka na temat aktualnego popytu na lokalnym rynku pracowniczym. Wszystko to zdecydowanie zwiększa szansę na sukces w poszukiwaniu dobrej pracy.

Wraz z nadejściem epidemii koronawirusa okazało się, że znalezienie pracy może być trudniejsze. W Białymstoku jednak z pomocą bezrobotnym przychodzą służby mundurowe oraz urzędy pracy. Mimo panującej w kraju pandemii, wiele białostockich i podlaskich firm decyduje się na rekrutację nowych pracowników. Rekrutacje trwające obecnie w policji i straży granicznej mogą być ogromną szansą dla tych, którzy w tym niełatwym czasie z dnia na dzień stracili swoje zatrudnienie i szansę na zarobek. Pomimo tego, że Białystok to Polska wschodnia charakteryzująca się dość wysoką stopą bezrobocia, to jednak istnieje nadal zapotrzebowanie na pracowników w wybranych branżach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ