Garaż wolnostojący czy w piwnicy?

0
2805

Jeśli masz własny dom i posesję, możesz zdecydować się na garaż wolnostojący, połączony z domem lub umieścić go w piwnicy. Jakie są wady i zalety takich rozwiązań? Przeczytaj, a dowiesz się tego!

Garaż połączony z domem

Garaż połączony z domem musi zostać uwzględniony już przy projektowaniu obiektu. Jeśli mamy do czynienia z domem, który już stoi – niezbędne będą odpowiednie przeróbki. Należy pamiętać, że przejście pomiędzy domem a garażem nie może być wykute w ścianie nośnej! Dlatego należy dobudować go lub dostawić przy takiej ścianie, gdzie będzie taka możliwość. Jest to korzystne rozwiązanie na małych działkach – taki garaż będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż wolnostojący, który wymaga przestrzeni. Ponadto połączenie garażu z domem tworzy drugie, gospodarcze wejście do domu. Jeśli nie ma on własnego ogrzewania, musi posiadać takie same parametry izolacyjne, jak ściany zewnętrzne domu oraz zapewniać odpowiednią izolację akustyczną.

Garaż w piwnicy

Garaż w piwnicy powinien mieć odpowiedni zjazd – zgodnie z przepisami jego nachylenie nie może być większe niż 25%, więc przy zagłębieniu posadzki garażu 1,5 m poniżej terenu jego długość wyniesie minimum 6 m. Ponadto zjazd powinien mieć mury oporowe, stanowiące jego obudowę.

Garaż wolnostojący

Garaż wolnostojący to wygodne rozwiązanie, które likwiduje takie uciążliwości, jak hałas czy dokuczliwe zapachy. Dobrze dopasować go kolorystycznie do architektury domu pod kątem proporcji, typu dachu oraz materiałów wykończeniowych. W przypadku garażu murowanego niezbędne są fundamenty, przy blaszanym należy przygotować wylewkę lub płyty betonowe. Obiekt wolnostojący można postawić dosłownie wszędzie na posesji – jednak należy zachować przewidziane przepisami odległości od granicy działki oraz jej ogrodzenia. Garaż wolnostojący blaszany ma liczne zalety – można korzystać z niego jako z podręcznego domku na narzędzia, nie wymaga żadnych konserwacji.

W przypadku garażu wolnostojącego z blachy trzeba też poruszyć kwestię bezpieczeństwa. Nietrudno też o jego demontaż. To dobrze, bo właściciel będzie mógł nim swobodniej dysponować, przesuwając chociażby z miejsca na miejsce.

Co ważne, obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów garaży blaszanych. Mogą mieć one różne kształty, posiadać lub nie posiadać okna, a także mieć różne kąty nachylenia. Blachę, z której zostaje wykonana konstrukcja, poddaje się nierzadko procesowi cynkowania ogniowego, co zwiększa jej trwałość oraz chroni przed powstawaniem rdzy. Jeśli natomiast ktoś zdecyduje się na blachę akrylową, zyska materiał nie tylko poddany cynkowaniu ogniowemu, ale również pokryty odpowiednią warstwą akrylu.

Na co zatem postawić?

Jeśli będziesz dopiero budować dom, garaż połączony lub w piwnicy należy uwzględnić już na tym etapie. Jeśli mieszkasz już w domu i chcesz dodać te elementy do niego – będzie to kosztowne i uciążliwe. Dlatego dobrze pomyśleć o wolnostojącym, takim jak np. blaszany oferowany przez firmę CGT. W przeciwieństwie do murowanego, możesz zamówić go i postawić na terenie posesji w dowolnej chwili. Jest on także znacznie tańszy w porównaniu do innych rozwiązań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ