Co warto wiedzieć przed kupnem opału

0
2173

Pomimo rosnących cen węgla, większość Polaków nadal posiada w swych domach kotły na to właśnie paliwo. Dobrej jakości opał jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i charakteryzuje się dużą wydajnością cieplną.

Niestety w punktach sprzedaży znaleźć można wiele gatunków węgla, które mogą różnić się między sobą źródłem pochodzenia oraz innymi parametrami wpływającymi na jego jakość. W związku z tym, że zakup dobrego opału nie jest sprawą łatwą, warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, które pomogą dokonać odpowiedniego wyboru.

Najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę jest kaloryczność. Dobrej jakości węgiel kamienny pochodzący z polskiej kopalni charakteryzuje się kalorycznością na poziomie 25-30 MJ/kg. Paliwo pochodzące spoza Polski, zazwyczaj posiada kaloryczność wynoszącą maksymalnie 23 MJ/kg. Chociaż paliwa o niższej kaloryczności są tańsze, trudniej się rozpalają, krócej się palą i pozostawiają więcej popiołu. Decydując się na zakup opału, warto robić to latem, kiedy jest ciepło i sucho. Kupując paliwo jesienią lub zimą trzeba liczyć się z tym, że będzie zawierało w sobie dużo wody, przez co będzie znacznie cięższe. W związku z tym, że na rynku znajduje się wielu nieuczciwych sprzedawców, warto osobiście kontrolować wagę opału ładowanego na samochód dostawczy. Dzięki zastosowaniu zasady ograniczanego zaufania można mieć pewność, że ilość paliwa będzie zgodna z zamówieniem.

W związku z tym, że coraz więcej osób korzysta z pieców z podajnikiem na ekogroszek, warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę kupując ten opał. Podstawowym kryterium wyboru, podobnie jak w przypadku tradycyjnego węgla powinna być kaloryczność paliwa. W tym wypadku jednak zaleca się stosowanie ekogroszku o niższej kaloryczności w czasie cieplejszych, jesiennych dni, i opału o lepszej kaloryczności w czasie zimy. Pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał cieplny paliwa i jednocześnie ograniczyć koszty jego zakupu. W związku z tym, że ekogroszek dostarczany jest do kotła za pomocą podajnika, musi być wolny od wszelkich zanieczyszczeń. Kamienie, śruby, druty czy inne zanieczyszczenia mogą spowodować uszkodzenie mechanizmu podającego i unieruchomienie kotła. Żeby uniknąć tego typu problemów, najlepiej kupować ekogroszek workowany, który przed pakowaniem jest przesiewany. Chociaż jest nieco droższy od opału sprzedawanego luzem, wybierając go można mieć pewność, że w jego składzie nie znajdą się żadne niepożądane przedmioty. Zaletą ekogroszku workowanego jest także to, że łatwo załadować go do pojemnika na opał.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ